Erişilebilirlik

HÜDA PAR Türkiye’deki tüm festivallerin iptal edilmesini istiyor


HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Vedat Turgut
HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Vedat Turgut

HÜDA PAR, İsrail ve Hamas arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle Diyarbakır’da yapılacak Sur Kültür Yolu Festivali başta olmak üzere, Türkiye’deki bütün festivallerin iptal edilmesini istedi.

Gazze’de hayatını kaybedenler için dün akşam düzenlenen gıyabi cenaze törenine katılan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Vedat Turgut, namazın kılındığı alanda üç gün sonra yapılacak Sur Kültür Yolu Festivali’ne tepki gösterdi.

İnsanların yas tutması gerektiğini savunan Turgut, “Bizim yapmamız gereken savaşmıyorsak bile, en azından o Müslüman kardeşlerimizin taziyesini tutalım” dedi.

HÜDA PAR Türkiye’deki tüm festivallerin iptal edilmesini istiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

Turgut, başta Sur Kültür Yolu Festivali olmak üzere Türkiye’deki bütün festivallerin iptal edilmesini istedi. Yetkililerin festivallerin iptal edilmesi konusunda hemfikir olduğunu dile getiren Turgut, şöyle konuştu:

“Şu an Gazze'de binlerce şehidimiz var ve bir çıkar yol bulunmazsa belki bu sayı kat be kat artacak. Dolayısıyla başta sahabeler diyarı Diyarbakır'dan başlamak olmak üzere Türkiye'de tertiplenen bütün festivallerin iptal edilmesi gerekir. Bir dizi diyaloglar gerçekleştirdik. İlçe kaymakamlarıyla, belediye başkanlarıyla görüştük. Bakanlarla görüştük, hepsi hemfikir, hepsi ‘Bu bize yakışmaz, festival bizim kültürümüze uymuyor’ demelerine rağmen gizli ve kirli bir el, hala festivali sürdürmekte."

40 noktada 500 etkinlik

Önceki gün festival hazırlıklarına ilişkin bir toplantı düzenleyen Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, festivalin Diyarbakır’ın sahip olduğu değerlerin tanıtılmasına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Vali Ali İhsan Su, festivalin ziyaretçiler için kültürel deneyimler sunarak, şehrin kültürel dokusunu daha da zenginleştireceğini ifade etti. Toplantıda, mekan düzenlemeleri, güvenlik önlemleri, sağlık hizmetleri ile ilgili son hazırlıklar gözden geçirildi.

Bu arada festivale ilişkin daha önce yazılı bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı, 14 Ekim’de başlayacak ve 9 gün sürecek olan Sur Kültür Yolu festivalinde 40’tan fazla noktada 500’den fazla etkinlik düzenleneceğini duyurdu.

Festivalin toplumun her kesimine hitap edeceği vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Anadolu’nun ilim ve fikir merkezi, on bin yıllık tarihi ile insanlığın ortak hikayesinin başladığı en önemli şehirlerden olan Diyarbakır’da düzenlenecek Sur Kültür Yolu Festivali toplumun her kesimine hitap edecek. Dengbejlerden popüler sanatçıların konserlerine, tiyatro temsillerinden Türkçe, Kürtçe, Ermenice şarkıların seslendirileceği konserlere, çocuk etkinliklerinden Eyvan gecelerine kadar pek çok farklı etkinlik birarada yer alacak.”

HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Şahzade Demir, dün Hamas’ın Türkiye temsilcisi Dr. Musa Akkari ile birlikte TBMM'de kameraların önünde geçerek, basın toplantısı düzenlemişti.

Forum

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG