Erişilebilirlik

Husiler Hava Saldırıları Durursa Görüşmeye Hazır


Yemenli Şii isyancıların üst düzeyde bir yetkilisi görüşme masasına oturmak için Suudi Arabistan'ın hava saldırılarını durdurmasını ve müzakerelerin savaşa karışmayan bölge ülkelerinin gözetiminde yapılmasını şart koştu

Yemenli Husiler, Suudi Arabistan hava saldırılarını durdurur ve müzakereler “saldırgan olmayan” bölge ülkelerinin gözetiminde yapılırsa barış görüşmelerine hazır olduklarını bildiriyor.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin danışmanı olan üst düzeyde Husi yetkilisi Salih el-Samet Reuter ajansına yaptığı açıklamada “ Diyalogdan yanayız ve bunun karşıklı saygı esasına dayalı yürütülmesini istiyoruz” dedi.

El-Samet,Yemen halkının ülkeden kaçan Cumhurbaşkanı Hadi’nin geri dönmesine karşı olduğunu da söyledi.

Rusya ve Kızılhaç, sivillere insani yardımların ulaştırılmasına ve yabancıların tahliyesine izin vermek için Suudi Arabistan’dan Yemen’deki Husi isyancılarına sürdürülen hava saldırılarına ara vermesini istedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni olağanüstü oturuma çağıran Rusya geçici ateşkes çağrısında bulundu. Rusya’nın sunduğu öneride Suudi Arabistan ve Sünni müttefiklerinin Yemen’deki Şii milislere düzenlediği hava saldırılarına “düzenli ve zorunlu” aralar vermesi isteniyor.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi de Cenevre’den yaptığı çağrıda çatışmalara derhal son verilmesini, yardımların yerine ulaşmasının engellendiğini açıkladı. Ülkede insani durumun kritik bir aşamaya geldiğini bildiren Kızılhaç sözcüsü Sitara Jabeen, 50 tonluk tıbbi malzemenin Yemen’deki hastanelere gönderilmek üzere hazır bekletildiğini söyledi.

Güvenlik Konseyi’ne dönem başkanlığı yapan Ürdün’ün Birleşmiş Milletler temsilcisi Dina Kawar, Güvenlik Konseyi’nin Rusya’nın önerisini Pazartesi’ye kadar değerlendirmesini umduğunu söyledi.

Suudi Arabistan, bir haftadır diğer Arap ülkeleriyle birlikte Yemen’i ele geçiren ve uluslararası meşruluğu tanınan hükümeti deviren Husi isyancılarına karşı hava saldırıları düzenliyor. Hava saldırıları dün de (Cumartesi) başkent Sanaa’daki Husi mevzilerini hedef aldı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre son iki haftada Yemen’deki çatışmalarda en az 519 kişi öldü, bin 700 kişi yaralandı. Ölenlerden kaçının savaşan taraflardan olduğu bilinmiyor.

XS
SM
MD
LG