Erişilebilirlik

İngiltere 29 Mart’a Hazır mı?


İngiltere Başbakanı Theresa May, Perşembe günü yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nden anlaşma olmadan ayrılmanın söz konusu olamayacağını söyledi. May bu açıklamayı İngiltere Merkez Bankası’nın bu tür bir adımın ülkeyi çok ciddi bir ekonomik gerilemenin içine sürükleyeceği yönündeki uyarısının ardından yaptı.

İngiliz milletvekilleri, May’in AB’yle yaptığı ayrılma anlaşmasını 11 Aralık’ta oylayacak. Ancak hem iktidar partisi hem de muhalefetten birçok temsilci anlaşmayı reddedeceklerini açıkladı.

Merkez Bankası, hafta ortasında Brexit’le ilgili hiçbir uzlaşmaya varmadan AB’den ayrılması halinde İngiltere’nin ekonomisinin yüzde 8 oranında küçüleceğini, birkaç ay içerisinde işsizlik ve enflasyonun artacağını ve Pound’un değerinin düşeceğini açıklamıştı.

İngiltere Başbakanı Theresa May
İngiltere Başbakanı Theresa May

Merkez Bankası Başkanı Mark Carney de Perşembe günü BBC’ye yaptığı açıklamada ülkedeki şirketlerin anlaşma olmadan yapılacak bir Brexit’e hazırlıklı olmadıklarını söyledi.

İş dünyasının sadece yüzde ellisinden az bir kısmının Brexit’in anlaşmasız gerçekleştirilmesi ihtimaline karşı acil durum planları hazırladığına değinen Carney, “Ülkedeki tüm endüstri ve sektörlerle tüm altyapı şu an buna hazır mı? Görebildiğimiz kadar ‘Hayır!’” dedi.

Hükümete bağlı ekonomistlerin savunduğu farklı bir görüşe göre ise İngiltere’nin AB’den anlaşmalı ya da anlaşmasız ayrılması her şekilde ülkenin ekonomisini daraltacak.

İngiltere ile AB arasında yapılan mevcut anlaşmaya göre İngiltere 29 Mart 2019 tarihinde AB’den ayrılmış olacak. Ancak 21 aylık geçiş süreci boyunca ticari ve finansal işlemlerin ne şekilde yürütüleceğiyle ilgili ayrıntılar hala eksik.

AB yetkilileri İngiltere’nin bu süreç boyunca AB kurallarına uyması gerekeceğini ileri sürüyor. Bu da Brexit yanlısı İngiliz siyasetçileri hoşnutsuz bırakan bir durum.

May, İngiltere’nin AB’yle ‘sürtüşmesiz bir ticari ilişki’ içinde olmayı hedeflediğini söyledi. Ancak May ‘AB’de hala buna ikna olmayanların olduğunun’ da altını çizdi.

AB’nin Brexit müzakerelerinden sorumlu yetkilisi Michel Barnier bir buçuk yıl sonra varılan anlaşmanın ‘mümkün olan tek anlaşma’ olduğunu ileri sürdü.

Avrupa Parlamentosu’nda konuşan, Barnier İngiltere’yle böyle bir anlaşma yapılmış olmasına karşın önlerinde zorlu bir süreç olduğunu belirtti ve “Sürecin sonuna gelmedik henüz. Yolumuz uzun ve inişli çıkışlı” dedi.

XS
SM
MD
LG