Erişilebilirlik

İsrail Hizbullah Tünellerine Operasyon Başlattı


İsrail ordusu, Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine uzanan, Hizbullah tarafından inşa edildiğini söylediği tünelleri ortaya çıkarıp etkisiz hale getirmek için operasyon başlattı.

Ordudan yapılan açıklamada, tünellerin hali hazırda militanlar tarafından kullanılmadığı ve tünelleri bulup etkisiz hale getirme çalışmasının İsrail toprakları içerisinde düzenlendiği belirtildi.

İsrail ordusu sözcülerinden Yarbay Jonathan Conricus, “Hizbullah’ın faaliyetlerini İsrail’in egemenliğinin açıkça ihlali olarak görüyoruz. Bu faaliyet, İran’ın bölgedeki varlığının olumsuz etkilerinin bir diğer örneği” diye konuştu.

Lübnan’dan İsrail’e kaç tünelin gizlice kazıldığı ve tehditle mücadelede hangi araçların kullanıldığı konusunda bilgi verilmedi ancak operasyonun haftalar sürebileceği kaydedildi.

Lübnanlı bir askeri yetkili de haber ajansı Associated Press’e yaptığı açıklamada, Lübnan askerleri ve askeri istihbarat yetkilileriyle Lübnan’ın güneyinde konuşlu Birleşmiş Milletler barış gücü askerlerinin sınırı gözlediğini bildirdi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Kuzey sınırı boyunca dev boyutta bir duvar inşa eden İsrail, bunun sivilleri Hizbullah saldırılarından korumak için gerekli olduğunu savunuyor. Duvar inşaatı Lübnan ordusundan tepki görse de Hizbullah yanıt vermedi. Bunun, yeni operasyon sırasında da örgütün sessiz kalmaya devam edebileceğinin işareti olduğu yorumu yapılıyor.

İsrail de ülkenin kuzeyinde yaşayanlara özel bir talimat vermezken, bu da Hizbullah’tan hemen bir karşılık beklemediği şeklinde algılandı.

Tünellerin varlığı İsrail’i şaşırtmışa benzemiyor. Conricus, Hizbullah’ın “İsrail’e karşı savaş alanını değiştirebilecek” bir hücum planı geliştirmekte olduğunu, örgütün ateş gücü ve kara birlikleri kullanacağını ve bu planın sürpriz boyutu olarak, İsrail’e sızmaya imkan tanıyacak tüneller olmasının hesaplandığını belirtti.

İsrailli sözcü, Hizbullah’ın yer altı tünellerini 2013’ten bu yana araştırdıklarını ve bir görev gücünün iki yılı aşkın süredir bu tünelleri aradığını kaydetti. Conricus, operasyonun neden şimdi başlatıldığı konusundaysa ayrıntı vermedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG