Erişilebilirlik

İzmir’de Feminist Yürüyüşüne Önce Yasak Sonra İzin


8 Mart Dünya Kadınlar Günü, İzmir’de Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ düzenleyen kadınlar tarafından coşkuyla kutlandı. “Patriyarkaya ve yoksulluğa feminist isyan” yazılı pankartın arkasında bir araya gelen kadınlar ve LGBTİ+ bireyler Alsancak eski Leman Kültür önünden Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne kadar yürüdü.

Güvenlik güçleri, etkinlik için toplanan kalabalığın yürümesine başlangıçta izin vermedi. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 7 ve 8 Mart'ta belirlenen yer ve güzergahlar dışında, "yasaya aykırı şekilde eylem yapılmasına" izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Polis, grubun önüne barikat kurarak yürümelerine engel oldu. Polisle müzakere gerçekleştirildiği sırada yürümekte direten kalabalığın barikata yüklenmesi sonucunda arbede yaşandı. Uzun süreli bekleyişin ardından barikat açılarak kadınların yürümesine izin verildi. Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nin diğer tarafında polis tarafından bekletilen grupla bir araya gelen kadınlar yürüyüşü istedikleri şekilde tamamladı.

İzmir’de Feminist Yürüyüşüne Önce Yasak Sonra İzin
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:36 0:00

Eyleme katılanlar sık sık “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin cop, inadına isyan, inadına özgürlük”, “Susma haykır, eşcinseller vardır”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Jin jiyan azadi” (Kadın, yaşam, özgürlük) sloganları attı. “Bir kahkaha at sokaklar boyansın”, “Hepimiz eşit olana kadar hiçbirimiz eşit değiliz”, “Ped lüks değil ihtiyaçtır” yazılı dövizler taşındı.

Kalabalığın taşıdığı dövizler arasında beş yıldır tutuklu olan ve sağlık sorunları bulunan eski HDP milletvekili Aysel Tuğluk ve milletvekili dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in fotoğrafları da yer aldı. Dans ve şarkılarla süren etkinlik olaysız sona erdi.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG