Erişilebilirlik

Ilhan Omar Meclis Komisyonundan İhraç Edildi


ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyeleri, Demokrat temsilci İlhan Omar'ı Yahudi karşıtı olarak değerlendirilen yorumlarından dolayı, Kongre’nin önde gelen Dışişleri Komisyonu'ndan ihraç etti.

Ilhan Omar Meclis Komisyonundan İhraç Edildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Demokrat ve Cumhuriyetçiler arasında bölünmüş durumdaki Temsilciler Meclisi'nden, parti çizgisiyle uyumlu olarak 211'e karşı 218 oyla Omar'ın ihraç edilmesi kararı çıktı.

Omar 2019'daki sözlerinin ardından özür dilemişti. Meclis'teki Cumhuriyetçiler'den yalnızca biri Omar'ın ihracı için oy kullanmak yerine sadece yoklama verdi.

ABD'ye Somali'den mülteci olarak gelen Omar, Kongre'nin Afrika doğumlu tek üyesi ve Temsilciler Meclisi'ndeki tek Müslüman kadın olmasıyla öne çıkıyor. Omar'ın Dışişleri Komisyonu'nun Afrika alt komitesindeki en üst düzey Demokrat olması bekleniyordu.

Cumhuriyetçiler geçen yıl Kasım ayında yapılan Kongre ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi'nde az farkla çoğunluğu elde etmelerinin ardından, üç dönemdir Temsilciler meclisi üyesi olan Omar'ı 2019'daki Twitter iletileri nedeniyle ihraç etmek isteklerini gündeme getirmişti.

Omar "Hepsi Benjaminler yüzünden" sözlerini kullandığı iletisinde ABD'deki İsrail destekçilerinin motivasyonunun ilkeler değil para olduğunu öne sürmüştü.

ABD'nin kurucu liderlerinden Benjamin Franklin'in resmi 100 dolarlık banknotların üzerinde yer alıyor.

Meclis'teki tartışma sırasında Cumhuriyetçi Mike Lawler, "Sözler ve söylem önemlidir. Bunlar zarar verir. Kongre üyesi, sözlerinin ve eylemlerinin hesabını veriyor" dedi.

Omar ve Demokratlar ise yorumların seneler önce yapıldığını, Omar'ın o dönemde iletileri sildiğini ve özür dilediğini söylüyor.

Omar ihraç edilmesinden dakikalar önce "Komisyonda olmasam da liderliğim ve sesim azalmayacak. Sesim daha yüksek ve güçlü çıkacak" diye konuştu.

Omar daha önce ABD güçlerinin eylemlerinin sivillerin zarar görmesine ya da ölmesine neden olması durumunda, diğer ülkelerin güçleriyle aynı hesap verme standartlarına tabi tutulmaları gerektiğini söylemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy liderliğindeki ihraç, Demokratlar tarafından 2021'de Cumhuriyetçi Marjory Taylor Greene ve Paul Gosar'ın bazı tartışma yaratan yorumları nedeniyle komisyonlardan alınmalarının intikamı olarak değerlendiriliyor.

Gosar sosyal medyada diğer bir temsilci Demokrat Alexandria Ocasio-Cortez'i öldürür gibi görüldüğü bir video yayınlamıştı.

Temsilciler Meclisi'nin yeni Cumhuriyetçi Başkanı McCarthy; Greene ve Gosar'ın yanısıra özgeçmişinin büyük bir kısmını uydurduğunu itiraf eden yeni seçilmiş temsilci George Santos'a da komisyon görevleri verdi. Ancak Santos ahlaki sorumluluklarıyla ilgili soru işaretlerini gidermek için çalışırken bu görevlerden geçici olarak çekildi.

Temsilciler Meclisi azınlık lideri Demokrat Hakeem Jeffries ise Demokratlar'ın da Omar'ın "Benjamin" yorumunu kınadığını hatırlattı.

Jeffries, Ilhan Omar'ın zaten sözlerinin hesabını verdiğini, özür dilediğini ve hatalarından ders alacağını söylediğini, Yahudi toplumuyla köprü kurmaya çalıştığını belirtti.

Demokrat azınlık lideri, "Bu hesap vermekle ilgili değil, bu tamamen siyasi intikam" diye konuştu.

McCarthy daha önce de Demokrat Adam Schiff ve Eric Swalwell'in İstihbarat Komisyonu üyeliklerini reddetmişti. İki isim de eski Başkan Donald Trump'ın azil davasında büyük rol oynamıştı.

XS
SM
MD
LG