Erişilebilirlik

IMF: Mali İstikrar Kısa Dönemde Arttı


IMF’nin 2012 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda, Avrupa’daki bunalımın hafiflemesi ve Amerikan ekonomisindeki düzelme nedeniyle iyimser havanın geri döndüğü belirtiliyor.

Kurum yetkililerinden Jose Vinals, buna rağmen kazanımların geçici olduğunu, krizden tümüyle çıkıldığını söylemek için zamanın erken olduğunu belirtti.

Jose Vinals
Jose Vinals

Son haftalarda bankacılık sektöründe meydana gelen olumsuz gelişmelere dikkati çeken Jose Vinals, Avrupa bankalarının yeni ve daha ağır mali baskı altında kalabileceklerini ileri sürdü. IMF yetkilisi, Avrupa bankalarının sermayelerinin gelecek 2 yıl içinde 2 trilyon dolar azalabileceğini ileri sürdü.

Vinals, Washington’da yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük iki ekonomisine sahip Amerika ve Japonya’nın bütçe açıklarının tüm ülkeleri etkilediğini söyledi ve bu durumun küresel ekonomiye zarar vermemesi için açığın giderilmesini istedi.

IMF yetkilisi Euro Bölgesi'nde yeni bir krizin mümkün olduğunu belirtti ve Euro kullanan 17 ülkeden ekonomilerini daha fazla bütünleştirmeleri çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG