Erişilebilirlik

Interfax: “Putin yakında Türkiye’yi ziyaret edecek”


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in yakında Türkiye’yi ziyaret edeceği bildirildi.

Reuters ajansının Rus Interfax haber ajansına dayandırdığı habere göre, Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rus liderin yakında Türkiye’yi ziyaret etmesi konusunda anlaştı.

Kremlin dış politika danışmanı Yuri Ushakov, "Türkiye Cumhurbaşkanı'ndan bir davet var. Putin ve Erdoğan ziyaretin yakın gelecekte olması konusunda mutabık kaldılar, ancak henüz belirli bir gün, belirli tarihler hakkında konuşmadık” dedi.

Reuters ziyaretin Putin'in ülkesinin Ukrayna’yı işgal etmeye başladığı 24 Şubat 2022'den bu yana bir NATO ülkesine yapacağı ilk ziyaret olacağına dikkat çekti.

Rusya'ya ekonomik yaptırımlar uygulanması konusunda Batılı müttefiklerine katılmayı reddeden Türkiye, aynı zamanda Ukrayna'ya silah tedarik etti ve Ukrayna'nın egemenliğine saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Ankara ayrıca esir değişimine aracılık etti ve Birleşmiş Milletler ile birlikte Temmuz 2022'de Ukrayna limanlarından Karadeniz üzerinden güvenli tahıl ihracatına izin veren anlaşmayı müzakere etti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Mart ayında Putin hakkında Ukrayna'da işlediği iddia edilen savaş suçları nedeniyle tutuklama emri çıkarmıştı, bu da Putin'in yurtdışına seyahat etmesi halinde tutuklanma riskiyle karşı karşıya kalabileceği anlamına geliyor.

Ancak Ankara, UCM'yi kuran Roma Statüsü'ne taraf değil ve dolayısıyla Putin Türkiye'yi ziyaret ederse böyle bir riskle karşılaşması beklenmiyor.

STÜDYO VOA

Üç ülke Filistin’i resmen tanıdı - 28 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG