Erişilebilirlik

Irak Ordusu Tikrit Operasyonuna Başladı


Kenti geri almak üzere başlatılan operasyon çerçevesinde dün, Bağdat’ın kuzeyindeki IŞİD birliklerine uçaklar havadan saldırırken, kara birlikleri de aynı anda birkaç mevziyi hedef aldı

Irak ordusu ve milis güçler, Bağdat’ın kuzeyindeki IŞİD birliklerine saldırdı. Saldırıyla, daha önceden kamuoyuna duyurulan Tikrit’i geri alma operasyonu başlatılmış oldu.

Hava kuvvetlerine bağlı uçaklar mevzileri bombalarken, kara birlikleri de birkaç cepheden saldırıya geçti.

IŞİD militanları Haziran ayından bu yana Tikrit’i elinde tutuyor. Militanlar, Tikrit’ten sonra Musul’u da ele geçirmişti.

Irak Başbakanı Haydar El-Abadi, dün Tikrit yakınlarındaki Samarra’ya giderek Tikrit’i ele geçirme operasyonunun başlayacağını açıkladı. Başbakan, operasyonla ilgili gelişmeleri yakından izlemek üzere bulunduğu Samarra’dan, Sünni aşiret milislere seslenerek IŞİD’ten ayrılmalarını istedi. El-Abadi, silah bırakmaları durumunda bu milislere af çıkarılacağını da söyledi.

Üst düzey bir Amerika Savunma Bakanlığı yetkilisi geçen ay Amerika’nın Sesi’ne Şii güçlerin Tikrit’i geri almaya hazırlandıklarını doğrulamış, ancak operasyonun ne zaman başlayacağı konusunda bir açıklama yapmamıştı. Amerika Merkez Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bir yetkili de geçen ay, Irak ordusu ile Peşmergeler’in Nisan veya Mayıs ayında Musul’u geri almak için operasyon yapacaklarını bildirmişti.

XS
SM
MD
LG