Erişilebilirlik

Reuters: “Irak ve Türkiye Ceyhan’dan IKBY petrolünün ihracatını yeniden başlatma konusunda anlaşamadı”


Irak Petrol Bakanı Hayan Abdülgani Ceyhan petrol terminali üzerinden petrol ihracatının yeniden başlamasına ilişkin meseleleri ele almak üzere Ankara'daydı.
Irak Petrol Bakanı Hayan Abdülgani Ceyhan petrol terminali üzerinden petrol ihracatının yeniden başlamasına ilişkin meseleleri ele almak üzere Ankara'daydı.

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdülgani ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın Irak’ın kuzeyinden petrol ihracatının hemen başlatılması konusunda anlaşmaya varamadıkları, gelecekte konuya ilişkin daha fazla görüşme yapılması üzerinde anlaştıkları kaydedildi. Bu ayrıntıyı Ankara’daki toplantıyla ilgili bilgi sahibi olan iki enerji kaynağı verdi.

Irak Petrol Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Yakın zamanda bir anlaşmaya varmak kolay bir iş değil, çok sayıda sıkıntılı mesele var. Türkiye’nin petrol akışının yeniden sağlanması için bazı talepleri ve koşulları var, bunlar üzerinde daha fazla görüşme yapılması gerekiyor” dedi.

Irak Petrol Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Irak Petrol Bakanı Hayan Abdülgani ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın Ankara'da iki ülkenin petrol ve enerji sektörlerinin ortak ilişkilerini ele aldıkları bildirilmişti.

Irak Petrol Bakanlığı'ndan bir kaynak daha önce Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Bakan Hayan Abdülgani'nin Ceyhan petrol terminali üzerinden petrol ihracatının yeniden başlamasına ilişkin meseleleri ele almak üzere Ankara'ya gittiğini belirtmişti.

Uluslararası Ticaret Odası (ICC), Mart ayındaki tahkim davası kapsamında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'yle yetkileri dışında yapılan bir anlaşmayla, Kuzey Irak’tan petrol aldığı gerekçesiyle Türkiye’nin, Bağdat hükümetine 1,5 milyar dolar ödemesine hükmetmiş, petrol akışı 25 Mart tarihinde durdurulmuştu. Söz konusu ödeme, 2014 ve 2018 yılları arasında, Türkiye ve Kuzey Irak arasında yapılan petrol anlaşmasından Bağdat hükümetinin uğradığı zararın telafi edilmesi amacını taşıyor.

IKBY petrol ihracatı operasyonlarına yakın bir Irak Petrol Bakanlığı yetkilisi, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Irak devlet petrol pazarlama şirketi SOMO'yu geçen hafta, Ceyhan boru hattından petrol akışının yeniden başlatılmasına yönelik teknik fizibiliteyi sağlamak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğu konusunda bilgilendirdiğini söyledi.

Iraklı yetkili, “Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı geçen hafta SOMO'ya, Ceyhan'daki boru hattı ve ham petrol depolarının Türkiye'yi vuran deprem sonrası meydana gelen hasarla ilgili olarak kontrol etmesi için daha fazla zamana ihtiyacı olduğu bilgisini verdi” dedi.

Iraklı enerji yetkilileri, Irak Petrol Bakanı'nın Ankara ziyaretinin petrol ihracatının ne zaman yeniden başlayacağı konusunda net bir tarih üzerinde anlaşmak için ortak zeminde buluşmayı amaçladığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Irak'a gidiyor

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Bakan Hakan Fidan'ın 22-24 Ağustos tarihlerinde Irak'a resmi bir ziyarette bulunacağını açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, “Sayın Bakanımız, ziyaret kapsamında Bağdat’ta ve Erbil’de üst düzey temaslar gerçekleştirecektir. Ziyaret vesilesiyle, Irak’la işbirliğimizi olumlu bir gündem temelinde her alanda daha da ilerletmeye matuf imkanlar ele alınacak; güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır” denildi.

Forum

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG