Erişilebilirlik

Iraklı Kürtler Petrol İhracatını Durdurdu


Basra yakınlarındaki Rumelya petrol rafineresinde çalışan Iraklı işciler
Irak’ta merkezi hükümet ile yarı-özerk Kürt bölgesi arasında süregelen uyuşmazlıklar ülkenin petrol ihracatına darbe vuruyor.

Iraklı yetkililer Kürt yönetiminin dışarıya tüm petrol satışlarını durdurduğunu bildirdi. Kürt yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı danışmanlarından Ali Hüseyin Balo, Associated Press ajansına durdurma olayını doğrulurken bunun merkezi hükümetle olan ödeme anlaşmazlığından kaynaklandığını belirtti.

Iraklı Kürt yetkililer merkezi hükümetin daha önce vardıkları anlaşma uyarınca söz verdikleri 1,5 milyar dolarlık ödemenin sadece 550 milyonunu yerine getirdiklerini söylüyor.
Irak hükümetinin enerji işlerinden sorumlu başbakan yardımcısı ise ödemelerin Kürt bölgesi petrol ihracatını düşük tuttuğu için tam yerine getirilmediğini açıkladı.

Irak ve yarı-özerk Kürt bölgesi petrol ihracatı, yabancı şirketlerle varılan petrol anlaşmaları ve arazi hakları konusunda anlaşamıyor. Kürtler, bu anlaşmazlıklar nedeniyle Irak’ın ham petrol satışlarını sık sık durduruyor.

Irak halen dünyanın en büyük petrol reservlerinden birine sahip ve günde 2,6 milyon varil ihraç ediyor. Iraklı yetkililer gelecek yıl petrol ihracatını günde 2,9 milyon varile çıkarmayı umuyor.
XS
SM
MD
LG