Erişilebilirlik

Irak'ta Cezaevi Saldırısını El-Kaide Üstlendi


Cezaevi saldırılarında ölen bir Iraklı askerin cenazesinde dua eden yakınları
Cezaevi saldırılarında ölen bir Iraklı askerin cenazesinde dua eden yakınları
Irak’ta yüzlerce mahkumun kurtarıldığı cezaevi saldırılarının sorumluluğunu el-Kaide üstlendi. Örgüt, çok sıkı korunan Ebu Garip ve ve Taci cezaevlerine düzenledikleri saldırıda 500’ü aşkın militanı kurtardıklarını açıkladı.

Cezaevi saldırısını aylardan beri planladığını belirten örgüt saldırılarda 12 bomba yüklü araç, roket ve intihar bombacıları kullanarak 120 Iraklı gardiyan ve askeri öldürdüğünü de öne sürdü. Iraklı yetkililer ise saldırılar sırasında 25 gardiyan ve askerin öldüğünü bildiriyor.

El-Kaide’nın Irak kolunun lideri Ebu Bekir el-Bağdadi geçen yıl hapisteki üyelerini kurtarmak amacıyla “Duvarları Yıkma” kampanyası başlattığını açıklamıştı.
Örgütün Salı günkü açıklamasında bu hedefin yerine getirildiği belirtildi.

Hapishane kapısını bomba yüklü araçlarla havaya uçuran militanların bir bölümü güvenlik görevlilerine roketlerle saldırırken bir bölümü de ana yolda Bağdat’dan gönderilen takviye kuvvetiyle çatışarak cezaevine ulaşmasını önledi.

Iraklı bir parlamenter kaçan mahkumların çoğunun idam cezasına çarptırılmış üst düzey el-Kaide üyeleri olduğunu söyledi.

Benzer bir saldırı da Bağdat’ın 12 km kuzeyindeki Taci hapishanesinde gerçekleşti. Ancak gardiyanlar muhkumların kaçmasını önledi. Çatışmada 16 askerle altı militanın öldürüldüğü bildirildi.

Irak’ta tırmanış gösteren mezhep çatışmalarında Temmuz ayında bugüne kadar 600 kişi hayatını kaybetti.

STÜDYO VOA

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze protestoları eşliğinde ABD Kongresi’nde ifade veriyor - 21 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG