Erişilebilirlik

Irak'ta Saldırılar


Irak'ta Saldırılar

Irak’ın değişik bölgelerinde düzenlenen saldırılarda toplam sekiz kişi öldü.

Irak polisi, dün sabaha karşı İskenderiye kentinde bir evde birden fazla patlama meydana geldiğini bildirdi. Patlama sırasında yandaki evler de hasar gördü. Altı kişinin öldüğü ve 14 kişinin yaralandığı patlamada ölenler arasında iki de çocuk bulunuyor. Patlamaların nedeniyse anlaşılamadı.

İskenderiye, 2003 yılında başlayan Amerikan işgalinin ilk yıllarında direnişin en yaygın olduğu yerlerden biriydi ve kentte durum uzun bir süredir daha sakindi.

Öte yandan Diyala iline bağlı Halis kentinde bir asker evinin önünde öldürüldü. Bağdat’ın batısında da el Kaide karşıtı bir milis lideri öldürüldü. Aynı saldırıda iki kişi de yaralandı.

Bu arada Iraklı radikal Şii din adamı Mukteda el Sadr, gelecek yıldan itibaren, askeri eğitim verme amaçlı bile olsa ülkede kalmaya devam eden tüm Amerikan askerlerine direniş gösterilmesi çağrısı yaptı. Sadr’ın açıklaması, internet sitesinde yapıldı.

Sadr’a bağlı Mehdi ordusu, 2008 yılına kadar Amerikan ordusuna karşı savaşmış, ancak daha sonra milis grubunu kendisi dağıtarak Irak’taki siyasi sürece katılmaya karar vermişti.

Bağdat hükümetiyse, Irak ordusunun eğitimine gelecek yıldan itibaren de devam etmek için Amerika’yla görüşmeler yapmaya karar verdi. İki ülke arasında varılan anlaşma gereği, tüm Amerikan askerlerinin Irak’tan bu yılın bitiminde çekilmesi gerekiyor. Kalan 50 bin kadar asker Irak ordusunun eğitimine yardımcı oluyor. Mukteda el Sadr, Amerikan askerlerinin 31 Aralık tarihinden itibaren Irak’ta kalmasına karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG