Erişilebilirlik

İran’ın Batısında Deprem


İran’ın Irak sınırında meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 200 kişi yaralandı. Deprem Irak’ın başkenti Bağdat ve Kuveyt’te de hissedildi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi depremin İran’ın Irak sınırı yakınındaki İlam kentinin 114 kilometre kuzey batısında 65 kilometre derinlikte meydana geldiğini bildirdi.

İran basını ülkenin batısındaki Kirmanşah vilayetindeki deprem sırasında çok sayıda kişinin korkarak evlerinden dışarı çıktığını ve parklarda beklediklerini kaydetti.

Yetkililer yaralanmaların çoğunun depremden kaçarken meydana geldiğini belirtti ve henüz ölü haberi olmadığını kaydetti.

Deprem bazı bölgelerde toprak kaymalarını tetikledi, ancak yetkililere göre yollar trafiğe açık ve kesilen elektrik hatlarının çoğu tamir edildi.

İran basını sarsıntının en az yedi vilayette hissedildiğini, en güçlü olaraksa Kirmanşah’ta duyulduğunu bildirdi. Kirmanşah’ta geçen yıl meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremde 600’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Deprem İran’da son on yılda meydana gelen en ölümcül deprem olarak kayıtlara geçmişti.

Irak Jeolojik Araştırma Merkezi de depremin Bağdat’ta hissedildiğini kaydetti. Irak İçişleri Bakanlığı hasar ya da can kaybı meydana gelmediğini bildirdi.

Kuveyt haber ajansı Kuna da depremin ülkede hissedildiğini ancak hasar meydana gelmediğini kaydetti.

Sık sık depremlerin yaşandığı İran, önemli fay hatları üzerinde yer alıyor. 2003’te ise Kirman vilayetindeki 6,6 büyüklüğündeki deprem 31 bin kişinin ölümüne neden olmuş ve tarihi Bam kentini yerlebir etmişti.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG