Erişilebilirlik

İran’dan ABD’ye Uyarı


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika’nın tehditlerine devam etmesi halinde Tahran’ın nükleer programını yeniden başlatabileceğini söyledi.

Ruhani, 2015 yılında varılan nükleer anlaşmaya bağlı kalmayı tercih ettiklerini ancak Amerika’nın “tehdit ve yaptırımlara” devam etmesi durumunda, nükleer programlarını eskisinden daha da ileri bir seviyeye çekebileceklerini belirtti.

İran meclis üyelerine video konferans yoluyla konuşan Ruhani, Amerika’nın “iyi bir ortak” olmadığını söyledi.

Ruhani, “Geçmişin tehdit ve yaptırım söylemine dönmek isteyenler geçmişteki halüsinasyonlarının esirleridir. Bunlar bu nedenle de kendilerini barıştan mahrum bırakıyorlar” dedi.

İran, Donald Trump’ın bir süre önce imzaladığı yeni yaptırımlara itiraz ediyor. Bu ay başında alınan yaptırım kararı İran’ın balistik füze programı ve Devrim Muhafızları ile bağlantılı olanları hedef alıyor.

Her iki ülke karşılıklı olarak birbirlerini anlaşmanın ruhuna aykırı davranmakla suçluyor.

Anlaşma, uzun süren müzakereler sonrasında Amerika, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya ile Tahran arasında imzalanmıştı. İran, anlaşma sayesinde, kendisine karşı alınan yaptırımların baskısından kurtulmuştu. Bunun karşılığında da nükleer programından vazgeçmişti.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG