Erişilebilirlik

İran: ‘IAEA İsrail’in Sahte İstihbaratıyla Hareket Ediyor’


İran, Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’nin (IAEA) son uyarısına karşın Birlemiş Milletler denetçilerinin, geçmişteki faaliyetleri şüpheli bazı tesislere girmesine izin vermeme konusunda kararlı. Tahran IAEA’in raporunun “sahte” İsrail istihbaratına dayandığını savundu.

IAEA’in dün yayınlanan ikinci raporunda İran’ın 2000’lerde aktif olan bazı tesislere denetçilerin alınmasına engel olmasına değinilmiş ve ‘‘İran IAEA’ye iki lokasyonda giriş izni vermedi, ifşa edilmeyen nükleer materyaller ve nükleer faaliyetler konusunda dairenin sorularına yanıt vermedi’’ ifadesi kullanılmıştı.

IAEA’in denetleme kararıysa İsrail’in İran’daki istihbarat casuslarının topladığını öne sürdüğü belgelere dayanıyor. İsrail bu belgelerin, geçmiş faaliyet arşivi olduğunu kaydediyor.

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’ndeki İran temsilciliğinden yapılan açıklamadaysa, “İran İslam Cumhuriyeti bu tür sözümona bilgilere meşruluk kazandırarak emsal bir karar yaratmak istemiyor” denildi.

Açıklamada denetçilerin bu nükleer tesislere sudan gerekçelerle girmeye çalıştıkları öne sürüldü ve “IAEA’nın İran’a sunduğu ve taleplerini dayandırdıkları belgeler ne gerçek ne de açık kaynaklara dayanıyor. Bu belgelerin İsrail rejiminin sözde gizli operasyonlarında ele geçirildiği öne sürülüyor” denildi.

IAEA ise gerektiğinde istedikleri yerlere ani denetim yetkisine sahip olduğunu ve tamamlayıcı ziyaretçilerin de son dakikada belli olduğunu söylüyor.

XS
SM
MD
LG