Erişilebilirlik

İran'la Görüşmelerin İlk Gününde İlerleme Yok


Ali Bageri
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi beş ülkeyle Almanya’nın İran’la, bu ülkenin nükleer programıyla ilgili görüşmelerin ilk gününde ilerleme sağlanamadı.

Washington’da konuşan Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland Almati’de başlayan görüşmelerde İran’ın, P5+1 olarak adlandırılan ülkelerin Şubat ayında yaptıkları teklife somut bir yanıt vermediğini söyledi. Görüşmelerin yoğun geçtiğini söyleyen sözcü, şimdilik bir gelişmeden bahsedilemeyeceğini ekledi.

İran geçen sene Moskova’da bir sonuç alınmadan biten görüşmelerdeki tekliflerini tekrar etti. İlk tur görüşmelerin sonrasında konuşan İran heyetinin başkan yardımcısı Ali Bageri, İran İslam Cumhuriyeti’nin Moskova planını daha ufak çapta uygulamaya koymanın pratik yöntemlerini sunduğunu belirtti.

Ancak Batılı diplomatlar gazetecilere İran’ın yanıtının net olmadığını söylüyorlar.

P5+1 grubunun Şubat ayında yaptığı öneri İran’ın nükleer tesisini kapaması ve elindeki zenginleştirilmiş uranyumu ülke dışına çıkarması karşılığında mevcut yaptırımlar kapsamındaki bazı ürünlerin ticaretine devam edebilmesini sağlamak yönündeydi.

Bu sabah Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Catherine Ashton, İran’dan “güven verici bir adım” atmasını ve “uluslararası toplumu askeri bir nükleer programı olmadığı” konusunda ikna etmesini rica etti.

Görüşmeler bugün de devam edecek.

Dün İran’ın başmüzakerecisi Sait Celili dünya güçlerinin İran’ın uranyum zenginleştirme hakkını tanımasını talep etmişti.

Amerika ve müttefikleri İran’ı, zenginleştirilmiş uranyum biriktirerek gizlice nükleer silah üretmeye çalışmakla suçluyor. Tahran ise nükleer programının sivil amaçlı olduğunu iddia ediyor.

Çarşamba günü bir Amerikalı yetkili Başkan Obama’nın diplomasiyi tercih ettiğini ancak tüm seçeneklerin masada olduğunu belirtmişti.
XS
SM
MD
LG