Erişilebilirlik

İran'la Nükleer Görüşmelerde Gergin Bekleyiş


ABD ve Fransa dışişleri bakanları John Kerry ve Laurent Fabius İran tarafıyla görüşmeler için Lozan'da bulunuyor

31 Mart tarihi hızla yaklaşırken, İran’ın nükleer programıyla ilgili İsviçre’de görüşen taraflar, her şeyin karşı tarafın vereceği ödüne bağlı olduğunu söylüyor.

Taraflar bir çerçeve anlaşmasına varmak için 31 Mart’ı son tarih olarak belirlemişti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammet Cevat Zarif, Twitter’daki mesajında ülkesinin iyi bir anlaşma imzalamaya hazır olduğunu ve karşı tarafın da aynı şekilde hazır olmasını beklediğini söyledi.

Ancak görüşmelere katılan P5+1 ülkelerinin temsilcileri, ödünü İran’ın vermesi gerektiğinin altını çiziyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan bir üst düzey yetkili, tarafların karşılıklı anlayış içine girmesi durumunda daha hızlı ilerleme sağlanacağını söyledi.

İran’la görüşmeler yürüten P5+1 ülkeleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi Amerika, Çin, Fransa, İngiltere, Rusya’nın yanı sıra Almanya’dan oluşuyor. Uluslararası toplum uranyum zenginleştiren İran’dan santrifüj sayısını nükleer silah üretme kapasitesinin altına indirmesini istiyor. Bunun karşılığındaysa İran ekonomisini derinden sarsan uluslararası ekonomik yaptırımların hafifletilmesi öngörülüyor.

İran yaptırımlara derhal son verilmesini istiyor. Ancak Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Tahran hükümetinin anlaşmaya uyup uymadığının nasıl izleneceği konusunda kaygılar bulunduğunu açıkladı.

Lozan’da yürütülen görüşmelere, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yanı sıra, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları da katıldı. İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif de Lozan’da bulunuyor.

İngiltere, Çin ve Rusya dışişleri bakanlarının da bugün Lozan’a varması bekleniyor.

İran hükümeti, nükleer silah yaptığı iddialarını yalanlıyor ve programın tamamen sivil amaçlı olduğunu savunuyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

New York metrosunda raylara itilen Türk kadın ABD gündeminde - 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG