Erişilebilirlik

Hamaney 8 Yıldan Sonra Cuma Namazı Kıldırdı ABD’ye Sert Çıktı


İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney sekiz yıl aradan sonra ilk kez Tahran’da Cuma namazı kıldırdı. ABD’ye meydan okuyan Hamaney, İran Devrim Muhafızları’nın ve Kudüs Gücü’nün arkasında durarak “Sınır tanımayan savaşçılar” mesajını verdi.

Ayetullah Ali Hamaney en son 2012 yılında “Arap Baharı” adıyla bilinen halk ayaklanmaları sırasında Cuma namazını kıldırmıştı. Sekiz yıl aradan sonra ABD ile yaşanan gerilimin ve Ukrayna uçağının yanlışlıkla İran tarafından düşürüldüğünün ortaya çıkmasının ardından Tahran’da Cuma namazını kıldırdı.

“İran bir dünya gücüne tokat attı”

Cuma namazı sırasında binlerce İranlı “Amerika’ya Ölüm” sloganı atarken, dini lider Hamaney, nükleer anlaşma maddeleri kapsamında İran’la anlaşmazlık mekanizmasını işleten Avrupa ülkelerine de güvenilemeyeceğini savundu. Hamaney, ABD’nin bölgedeki askeri varlığına atıfta bulunarak “Direniş bölge tamamen düşmanın tiranlığından kurtulana kadar devam etmeli” dedi.

Kasım Süleymani’nin ABD operasyonunda öldürülmesinin ardından Irak’ta Amerikan askerlerinin bulunduğu iki askeri üsse yönelik saldırıya değinen İran’ın dini lideri Hamaney “İran’ın bir dünya gücüne böylesi bir tokat atma gücüne sahip olması Allah’ın desteğinin göstergesi” ifadelerini kullandı.

Ayetullah Ali Hamaney, “Kudüs Gücü, bölgedeki halkı koruyan insani değerlere sahip insani bir kuruluştur. Onlar sınır tanımayan savaşçılar” ifadelerini kullandı.

Hamaney’den protestoculara destek veren ABD yetkililerine “soytarı” çıkışı

ABD Başkanı Donald Trump İran’daki protestoculara desteğini ifade etmek için Twitter’dan Farsça ve İngilizce mesajlar paylaşmıştı.

Hamaney, Trump’ın o mesajlarına atıfta bulunarak “İran halkının yanında oldukları yalanlarını söyleyen bu Amerikalı soytarılar İran halkının kim olduğunu görmeli” dedi.

İran’ın dini lideri ulusal birlik çağrısı yaptı, İran’ın yanlışlıkla düşürdüğünü itiraf ettiği Ukrayna uçağına değinerek “düşmanların uçağın düşürülmesini Süleymani’nin öldürülmesinden dikkatleri başka yöne kaydırmak için kullanmaya çalıştıklarını” savundu.

Hamaney, düşürülen Ukrayna uçağı için trajedi ifadesini kullandı, benzer bir olayın tekrarlanmaması için de önlem alınması çağrısında bulundu. Hamaney, yolcu uçağının düşürülmesi olayının İran Devrim Muhafızları’nı karalamak için kullanmaya çalıştıklarını söyledi, “Biz uçağın düşmesine ne kadar üzüldüysek, düşmanlar da o kadar sevindi” dedi.

Süleymani ve El Mühendis’in posterleri asıldı

Hamaney’in Cuma namazı kıldırdığı Musalla Camii’nde ABD’nin nokta atışı operasyonuyla Irak’ın başkenti Bağdat’ta öldürülen İran’ın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve aynı operasyonda öldürülen Haşdi Şabi Komutanı El Mühendis’in dev posterleri asıldı.

İran’ın dini lideri Hamaney Cuma namazını en son 2012’de İran İslam Devrimi’nin 33’üncü yıldönümünde kıldırmıştı.

'Uçak Kazasını Siyasi Mesele Haline Getirmeyin'

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi de, İran tarafından yanlışlıkla düşürülen Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının siyasi bir mesele haline getirilmemesi gerektiğini söyledi.

Musavi yaptığı açıklamada “Tüm taraflardan, insani ve trajik bir kazayı, siyasi bir mesele haline getirmemelerini istiyoruz” dedi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ülkesinin düşen uçakta vatandaşı bulunan ülkelerle beklentilerin ötesinde bir işbirliği yaptığını söyledi.

Musavi ayrıca tüm vatandaşlarının kimlik tespiti yapıldığını söylemiş olmalarına rağmen Kanada Konsolosluğu yetkililerinin, kaza alanında inceleme yapmak istemelerinin de tuhaf olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG