Erişilebilirlik

İran'da Askeri Kargo Uçağı İnişte Pistten Çıktı: 15 Ölü


İran’da Boeing 707 tipi bir askeri kargo uçağı iniş esnasında düştü. Uçakta bulunan 16 kişilik mürettebattan 15 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars, ordunun açıklamasına dayandırdığı haberinde kazada yaralı olarak kurtulan uçuş mühendisinin hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

İran ordusuna ait kargo uçağı, Alborz bölgesi yakınlarındaki Karaj’da bulunan Fath havalimanında düştü.

Ordu açıklamasında, “Boeing 707 tipi kargo uçağı Kırgızistan’ın Bişkek kentinden et taşıyordu. Uçak Fath havalimanına acil iniş yapıyordu. Uçaktan yaralı kurtarılan uçuş mühendisi hastaneye kaldırıldı. Uçak iniş sırasında pistten çıktı ve pisti sonunda bulunan duvara çarparak alev aldı” dendi.

Kazanın ardından uçağın hangi ülke ve havayolu şirketine ait olduğuna dair çelişkili bilgiler gelmişti. İran Sivil Havacılık Kurumu sözcüsü ilk yaptığı açıklamada uçağın Kırgızistan’a ait olduğunu söylemişti. Kırgızistan Manas Havalimanı sözcüsü de uçağın İran’ın Payam Havayolları şirketine ait olduğunu iddia etmişti. Bu açıklamaların ardından İran ordusu kaza yapan uçağın kendilerine ait bir kargo uçağı olduğunu duyurdu.

Devlet televizyonu tarafından yayınlanan haberde uçağın yanarken çekilmiş görüntüleri yer aldı.

XS
SM
MD
LG