Erişilebilirlik

İran'dan "Kırmızı Çizgi" Uyarısı


İran'ın ruhani lideri Ali Hamaney
İran'ın ruhani lideri Ali Hamaney
İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’in dışpolitika danışmanı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın devrilmesinin Tahran için bir “kırmızı çizgi” olduğunu açıkladı.
Ali Ekber Velayeti, Esad’ın devrilmesi halinde İsrail’e karşı “direniş hattının” kırılacağını söyledi.
Bir Lübnan uydu televizyonuna demeç veren Velayeti, Suriye halkının iradesi doğrultusunda başlatılacak reformları kabul edeceklerini ancak bunun şiddet ve Amerika’nın yardımı olmadan gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

Haziran ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması beklenen Velayeti’nin açıklaması, İran’ın Şam hükümetine bugüne kadar verdiği en güçlü destek mesajı oluyor. Velayeti 1981-1997 yılları arasında dışişleri bakanlığı yapmıştı.

Öteyandan Suriyeli insan hakları eylemcileri Şam’ın güneyinde isyancıların elindeki bir bölgeyi bombalayan savaş uçaklarının beşi aynı aileden yedi kişiyi öldürdüğünü bildiriyor.
Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü hava saldırısında el-Barika köyünün hedef alındığını, ölenler arasında üç çocuk bulunduğunu belirtti.
Bu arada hükümet kuvvetleri ile isyancılar Şam’ın doğusunda çeşitli yerlerde kesimlerde çatışmalara devam etti.

Suriye’de Mart 2011’de başlayan demokrasi yanlısı ayaklanmalar, Esad rejiminin sivillere karşı güç kullanmasının ardından iç savaşa dönüştü. İki yıla yakın bir süredir devam eden iç savaşta 60 bini aşkın kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG