Erişilebilirlik

IŞİD Ünlü Arkeoloğun Başını Kesti


Başı kesilerek öldürülen 82 yaşındaki Antik Eserler Dairesi Eski Başkanı Halid Asad, Palmira kentini korumak için 50 yıl boyunca çalıştı.(Arşiv)
Başı kesilerek öldürülen 82 yaşındaki Antik Eserler Dairesi Eski Başkanı Halid Asad, Palmira kentini korumak için 50 yıl boyunca çalıştı.(Arşiv)

IŞİD, antik Palmira kentinde Antik Eserler Dairesi Eski Başkanı’nı, başını keserek infaz etti.

IŞİD, arkeolojik açıdan dünyanın en önemli antik kentlerden biri sayılan Palmira’yı üç ay önce ele geçirmişti.

Antik Eserler Dairesi’nin şimdiki başkanı Mamun Abdülkerim, 82 yaşındaki eski başkan Halid Asad’ın Salı günü öldürüldüğünü açıkladı. Asad, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından dünya miras listesine alınan 2 bin yıllık antik Palmira kentindeki tarihi eserleri korumak için 50 yıldır çalışıyordu.

Merkezi İngiltere'deki Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Halid Asad’ın, Palmira kentinde bir meydanda halkın gözleri önüne infaz edildiğini açıkladı.

Üç ay önce Palmira’yı ele geçiren IŞİD militanları, kentteki birçok antik eseri yok ediyor. Palmira her ne kadar IŞİD’in elindeki diğer antik kentlerin akıbetine uğramasa da militanlar Haziran ayında antik yerlere mayın döşedi.

Militanlar Palmira’yı ele geçirmeden önce, kentteki bir müzede bulunan antik eserler başka bir yere taşındığı için IŞİD'in elinde zarar görmedi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG