Erişilebilirlik

'IŞİD Kanser Hücreleri Gibi Ortadoğu'yu Tahrip Ediyor'


'IŞİD Kanser Hücreleri Gibi Ortadoğu'yu Tahrip Ediyor'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Bir grup Körfez ve Arap ülkesinin Katar’la diplomatik ilişkilerini kesmesi, kara, deniz ve hava sınırlarını kapattığını açıklamasının ardından başka bir gelişme yaşandı. IŞİD ilk kez İran topraklarında iki saldırı düzenledi. IŞİD’in, başkent Tahran’daki meclis binası ve İran Devrimi lideri Ayetullah Humeyni’nin kabri gibi İran için çok önemli yerlere saldırması, bölgedeki gerilimin iyice artmasına neden oldu. Başkan Trump liderliğinde Amerika bu denklemin neresinde duruyor? Pennsylvania Eyaletinden Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Charlie Dent, bu konuları Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

Temsilciler Meclisi üyesi Charles Dent, IŞİD’in Ortadoğu’yu kanser hücreleri gibi tahrip etmeye devam ettiğini söyledi. Cumhuriyetçi milletvekili, örgüte karşı verilen askeri mücadelenin yanı sıra yaymaya çalıştığı çarpık görüşlerin de her ortamda çürütülmesi gerektiğinin altını çizdi:

“IŞİD’in düzenlediği bütün saldırıları kınamalıyız. İster Avrupa’da, ister Ortadoğu’da ve hangi inanca karşı yapılırsa yapılsın kınamak zorundayız. Örgüt bu kez Şiiler için önemli olan yerleri vurdu. Herkesten nefret ediyorlar ve hedefleri çoğunlukla da bölgede yaşayan başka mezheplerden Müslümanlar oluyor. Bu da askeri çözümün yeterli olmadığını gösteriyor. Onları ideolojik olarak da yenmek zorundayız. Sovyetler Birliği’ne karşı yürüttüğümüz ideolojik savaşı kazandık. Dijital ortamda ve mümkün olan her yöntemle doğru mesajı yayarak IŞİD’i de ideolojik açıdan yenebiliriz.”

Katar, komşu ülkeler tarafından bölgede aktif faaliyette bulunan terör gruplarını desteklemekle suçlanıyor. Bu nedenle tek sınır paylaştığı Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok ülke tarafından soyutlandı. Katar’ın teröre finansman sağladığı yönündeki suçlamalar Başkan Trump’tan da destek buldu. Ancak Amerika’nın aynı zamanda Katar’da Ortadoğu’nun en büyük askeri üssü bulunuyor ki IŞİD başta olmak üzere terör gruplarına yapılan hava harekatlarına katılan uçaklar bu üssü kullanıyor. Kongre üyesi Dent’e Amerika-Katar ilişkilerinin geleceğini sorduk:

“Katar’la hassas bir ilişkimiz var. Bu ülkede önemli bir hava gücü bulunduruyoruz. Bence bu konuyu diplomatik yollarla çözmek mümkün olacak. Birçoğumuzun Katar’ın Suriye’de yanlış gruplara destek vermesinden rahatsız olduğunuz bir gerçek. Bu konuda haklı kaygılar var. Ancak aynı zamanda Amerika’yla Katar arasında çok yönlü ilişkiler var. Umarım Katar hükümeti mesajı alır ve Katar’ın yanlış gruplara destek vermesinin sadece bölge ülkelerini değil aynı zamanda Amerika’yı da ciddi olarak kaygılandırdığını anlar. Bu konunun oturulup konuşulması ve krizin giderilmesi gerekiyor.”

Katar krizinin bu denli büyümesi ve IŞİD’in terör saldırılarını İran’a yayması, bölgede tansiyonu arttırdı. Krizin kontrol edilemeyecek bir boyuta çıkmasını önlemek için uluslararası toplum da diplomatik çözüm çabalarını hızlandırdı. Buarada herkes Amerika’nın bundan sonra atacağı adımın ne olacağını görmek için bekliyor.

STÜDYO VOA

CIA İsrail ve Hamas arasındaki ateşkesi uzatmak için devrede – 28 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG