Erişilebilirlik

İslam İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde Suriye Gündemde


Kahire’de düzenlenen İslam İşbirliği Örgütü toplantısına katılan liderler, Suriye’deki iç savaşa görüşmeler yoluyla çözüm aranması çağrısında bulundu

Kahire’de düzenlenen İslam İşbirliği Örgütü toplantısına katılan liderler, Suriye­’deki iç savaşa görüşmeler yoluyla çözüm aranması çağrısında bulundu.

İki gün sürecek zirvenin açılışında konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi, Şam hükümetine yaptığı çağrıda, rejimin tarihten ders almasını, kişisel çıkarları halkın üstünde görmemesini istedi, aksi yönde davranan tüm liderlerin sonunun geldiği uyarısında bulundu. Mursi ayrıca İslam İşbirliği Örgütü üyelerine, Suriye’nin birleşmesi ve değişimin önünü açması için muhalefeti destekleme çağrısı yaptı.

57 üyeli örgütün toplantısı, Tunus’ta solcu muhalefet liderine düzenlenen suikastın gölgesinde başladı. Kuzey Afrika’da son yıllarda yaşanan demokratik değişim sürecinin ne denli hassas durumda olduğunu ortaya koyan bu siyasi cinayetin ardından Tunus Cumhurbaşkanı Monsef Marzuki, konferans için bulunduğu Kahire’deki ziyaretini yarıda keserek ülkesine döndü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı İslam İşbirliği Örgütü toplantısının en renkli konuğu ise İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejat oldu. İran’da 1979’daki İslam devriminin ardından Şah Rıza Pehlevi’nin Mısır’a sığınmasıyla birlikte iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kesilmişti . Ahmedinejat, 34 yıl sonra Mısır’a giden ilk İranlı lider oldu. Ahmedinejat Kahire’deki ilk gününde tarihi el Ezher Üniversitesi’nin baş imamı tarafından azarlandı, bir protestocunun ayakkabılı saldırısına uğradı.

Esat rejiminin en büyük müttefiklerinden biri olan Ahmedinejat daha önce Mısırlı gazetecilere yaptığı açıklamada, Şam hükümeti ve muhalefetin görüşmeler yönünde ilerlemesinin kendisini memnun ettiğini söylemişti.

Türkiye, Mısır ve İran’dan Mini Zirve

Suriye’de iki yılda 60 binin üzerinde kişinin ölümüne yol açtığı tahmin edilen iç savaşı durdurma çabaları çerçevesinde, toplantıya katılan Mısır, İran ve Türkiye’nin liderleri bir mini zirve düzenledi.

Anadolu Ajansı, cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, mini zirve teklifinin Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’den geldiğini bildirdi. Bir saat süren zirvede Abdullah Gül, Mahmut Ahmedinejat ve Muhammet Mursi’nin yanı sıra üç ülkenin dışişleri bakanları da yer aldı.

Liderlerin Suriye’deki iç savaş konusunda görüş alışverişinde bulunduğu belirtilse de, Ankara ve Tahran’ın Suriye politikalarının son dönemde uyuşmadığı iyi biliniyor.

Mısır, Suriye krizini çözme amacıyla “İslam Dörtlüsü” adı altında, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’ın üye olduğu bir gruba başkanlık ediyor. Grup geçen Eylül ayında da Kahire’de bir zirve düzenlemiş, ancak bu zirveye Suudi Arabistan katılmamıştı.

İslam İşbirliği Örgütü, Ağustos ayında Suriye’nin üyeliğini askıya almış, Devlet Başkanı Beşar Esat’ı halkına karşı ölümcül güç kullandığı gerekçesiyle kınamıştı.

İslam İşbirliği Örgütü, Kahire toplantısında ayrıca üye ülkelerdeki ekonomik, sosyal ve kültürel konuları da ele alıyor.

STÜDYO VOA

Üniversite Yöneticilerine Kongre’de Filistin sorgusu - 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG