Erişilebilirlik

İspanya’nın Dünya Kupası zaferi cinsiyetçilikle mücadelede umut olur mu?


FIFA Kadınlar Dünya Kupası finalinde İngiltere'yi 1-0 yenen İspanya’nın zaferi.
FIFA Kadınlar Dünya Kupası finalinde İngiltere'yi 1-0 yenen İspanya’nın zaferi.

Marta, Barcelona'nın hemen dışındaki sanayi bölgesinde kasvetli, kapalı bir futbol kampında, erkek çocuklarıyla korkusuzca mücadele ediyor.

11 yaşındaki kız, aylardır kendisinden yaşça büyük ve daha güçlü gençlerle oynuyor ve şu ana kadar bunu sürdürmeyi başardı.

Yeni keşfettiği futbol tutkusuyla Marta, Avustralya'nın Sidney kentinde düzenlenen

Marta'nın annesi Sara Otero, İspanyol kadın takımının zaferinin, Marta gibi gençleri derinden etkileyebileceğini söylüyor.

VOA’ya konuşan 52 yaşındaki iş kadını Otero, "İspanya'da kadınlar için futbolun görünürlüğünü arttıracağını düşünüyorum. İspanya'nın özellikle cinsiyetçi bir ülke olduğunu düşünmüyorum ama kızlar ve kadınlar için futbol, hiçbir zaman erişilebilir bir spor olmadı. Belki de kadınlar, çok fazla temasın olduğunu düşündüler ya da tehlikeli zannettiler. Artık futbolu herkes için erişilebilir hale getirmek için çok daha fazla çaba sarfediliyor ve bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum" dedi.

Ancak, Dünya Kupası finalinin bitiş düdüğünden sonra yaşananlar belki de saha dışında sarfedilmesi gereken daha çok ilerlemenin olduğunu kanıtladı.

Tartışmalı öpücük

Kutlamaların ardından İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales'in kupa seremonisinde kadın oyuncu Jenni Hermoso'yu dudaklarından öpmesiyle İspanya'da cinsiyetçilik tartışmaları başladı.

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales kupa seremonisinde oyuncu Jenni Hermoso'yu dudaklarından öperken.
İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales kupa seremonisinde oyuncu Jenni Hermoso'yu dudaklarından öperken.

Reuters haber ajansına göre Hermoso daha sonra soyunma odasında yaşananlardan "rahatsız olduğunu" söylerken görüldü. Ancak Hermoso, daha sonra EFE haber ajansına yaptığı açıklamada olayı önemsiz gibi gösterdi.

Rubiales ilk başta sadece takımın zaferini kutladığını söyledi ve eleştirmenlere bunu bu kadar abarttıkları için "aptallar" dedi. Reuters'in haberine göre Rubiales, daha sonra özür diledi.

İspanya'nın Eşitlik Bakan Vekili Irene Montero, Futbol Federasyonu Başkanı’nın davranışını eski adıyla Twitter olarak bilinen X sosyal medya platformunda eleştirdi.

Montero, "Rıza dışı öpücük, tüm kadınların her gün maruz kaldığı, şimdiye kadar görünmez olan ve normalleştiremediğimiz bir tür cinsel şiddettir. Rıza hep gündemde olmalı" dedi.

Madrid'in sol görüşlü gazetesi El Pais, Pazartesi günü başyazısında "Jenni öpücükten hoşlanmadı, biz de hoşlanmadık” dedi. Gazete, federasyon başkanının davranışını "izinsiz davranış, mahremiyetin ihlali, saldırganlık" olarak değerlendirdi.

Lig geçen sene kuruldu

İspanya'da kadın futbolu diğer birçok ülkede olduğu gibi henüz emekleme aşamasında.

La Liga Feminine sözcüsü Maria Rodrigo, VOA'ya yaptığı açıklamada, profesyonel ligin daha geçen sezon kurulduğunu söyledi. Rodrigo ligde, kadın ve kız çocuklarının yer aldığı 90 bin kayıtlı oyuncunun bulunduğunu belirtti.

La Liga'daki profesyonellere yılda ortalama 65 bin dolar maaş verilirken elit oyunculara 98 bin dolar civarında bir ücret ödeniyor.

Bu rakamlar, Inter Miami'nin forveti Arjantinli Lionel Messi gibi isimlerin zamanında ligde aldığı astronomik ücretlerden çok uzak.

İspanya'nın en büyük günlük spor gazetelerinden biri olan Sport'ta futbol haberleri yapan gazeteci Maria Tikas, Rubiales'in Hermoso'yu öpmesinin İspanya'nın hala çözülmesi gereken bir cinsiyetçilik sorunu olduğunu gösterdiğini söyledi.

VOA’ya konuşan Tikas, "Toplumun doğuştan gelen maçoluk sorunu var. Bu, yalnızca eğitimle, kültürel değişikliklerle, siyasetle ve yasal yollarla ortadan kalkabilir. Futbolda bu daha da kötü çünkü futbol çok uzun zamandır erkeklerin alanı” dedi.

Değişim için umut

Ancak Tikas, İspanya takımına verilen isim olan La Roja'nın zaferinin bazı şeyleri değiştirebileceğine inanıyor; bir kere artık gençlere örnek oldular.

Tikas, "İspanyol takımındaki birçok oyuncunun önlerinde örnek alabilecekleri ünlü kadın oyuncular yoktu. Şimdi bir kız çocuğu, Barcelona’dan Alexia Putellas’ın Dünya Kupası'nı kazandığını gördüğünde kendisinin de Alexia gibi olabileceğini görüyor. Kendilerinin de bunu nasıl gerçekleştirebileceğini görüyor" diye konuştu.

Barcelona'daki Ramon Llull Üniversitesi'nde kadın futbolu uzmanı olan ve İspanya'nın ikinci liginde yer alan FC Espanyol'da forma giyen Dolors Ribalta Alcalde, İspanya'nın zaferinin "sihirle" gerçekleşmediğini söyledi.

Alcalde, "Bu öncelikle sosyal değişimler sayesinde oldu. Ebeveynler, kızlarının futbol oynamasını engellemek yerine bunu olumlu bir şey olarak görmeye başladı. Kızlar futbolu olumlu bir şey olarak görmeye başladı" dedi.

Marta'nın oynadığı futbol kampında Messi gibi yıldız erkek oyuncuların bir sürü fotoğrafı var.

Öte yandan kız takımları her hafta aynı sahada oynasa da İspanyol kadın takımının henüz fotoğrafı yok.

Birçok kadın oyuncu ve taraftarları, bunun yakında değişeceğini umuyor.

Forum

STÜDYO VOA

“Eylem Tok ve oğlunun kaçma riski var” – 17 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG