Erişilebilirlik

İsrail'den Gazze'ye Hava Saldırısı


Gazze
Gazze

İsrail, Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırısında İslami Cihad’ın önde gelen liderlerinden birinin öldürüldüğünü açıkladı. İsrail’in bu hafta düzenlediği saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 25 kişi hayatını kaybetti.

İsrail’in düzenlediği hava saldırısında İslami Cihad’ın dördüncü sıradaki komutanı Ali Ghali’nin öldüğü açıklandı. Aynı saldırı sırasında en az 5 kadın ve 5 çocuğun da hayatını kaybettiği belirtiliyor.

İsrail ordusu, Ghali’nin son dönemde Gazze Şeridi’nden İsrail topraklarına yapılan füze saldırılarına yardımcı olduğunu dile getiriyor.

Sabah saatlerinde İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakın bölgelerinde sirenler çaldığı, bazı roketlerin İsrail hava savunma sistemleri tarafından havada vurulduğu belirtiliyor.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, bu hafta İsrail’e yönelik olarak 523 roket atıldığı, bunlardan 380’inin İsrail tarafına geçtiği ve yüzde 96’sının da hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi. Ordu, Filistin tarafında 158 noktaya karşı saldırı düzenlendiğini duyurdu.

İslami Cihad Sözcüsü Davud Şehab, yaptığı açıklamada, “İsrail bir kez daha sivilleri öldürmesiyle ilgili yalanlar uyduruyor ve sorumluluklarından kaçmaya çalışıyor” dedi.

Taraflar arasında uzlaşı sağlamak için uluslararası çabalar da sürüyor. Mısır, Ürdün, Fransız ve Alman dışişleri bakanları, Berlin’de biraraya gelerek İsrail ve Filistin arasındaki sorunların giderilmesi konusunu masaya yatırdı.

İsrail tarafı, mevcut durumda İslami Cihad liderlerini hedef almaya son vermeyi reddediyor. İsrail Parlamentosu Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu Başkanı Yuli Edelstein, Kan Radyo kanalına verdiği demeçte, “İslami Cihad’ın hayali taleplerini kabul etmeye niyetli değiliz” dedi. Edelstein, son operasyonla ilgili olarak da “Zaman zaman harekete geçmek zorunda kalıyoruz. Bu kez İsrail Savunma Kuvvetleri ve istihbarat dairesi tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirdi” diye konuştu.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG