Erişilebilirlik

İsrail-Hamas savaşının dokuzuncu ayı geride kalırken, İsrail’de protestolar düzenlendi


Gazze Şeridi'nde Hamas tarafından tutulan İsrailli rehinelerin yakınları, Tel Aviv'de ellerinde oyuncak bebekler tutarak protesto gösterisi düzenledi- 7 Temmuz 2024.
Gazze Şeridi'nde Hamas tarafından tutulan İsrailli rehinelerin yakınları, Tel Aviv'de ellerinde oyuncak bebekler tutarak protesto gösterisi düzenledi- 7 Temmuz 2024.

İsrail-Hamas savaşında dokuzuncu ay geride kalırken, İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu’ya yönelik protestolar sürüyor.

Dün ülkedeki otoyolları kapatan binlerce İsrailli, Netanyahu’yu istifaya çağırarak, ateşkes sağlanmasını istedi.

Geçen yıl 7 Ekim’de Hamas militanlarının İsrail sınırını aşarak başlattığı saldırılarda, 1200 kişi ölmüş, 250 kişi de rehin alınmıştı. İsrail’in misilleme olarak Gazze Şeridi’ne başlattığı saldırılarda, Gazze’deki sağlık yetkililerine göre dokuz ayda, 38 binden fazla Filistinli öldü.

İsrail’de protestocular dün ana yolları kapattı ve İsrailli milletvekillerinin evlerinin önünde gösteri yaptı. İsrailli protestocular, öldürülen ve kaçırılanları sembolize eden 1500 adet siyah ve sarı balonu Gazze sınırı yakınlarında havaya bıraktı.

İsrail'de rehinelerin bir an önce serbest bırakılması için protestolar sürüyor.
İsrail'de rehinelerin bir an önce serbest bırakılması için protestolar sürüyor.

Protestoculardan Hannah Golan, "Bugün, bu kara günün üzerinden dokuz ay geçti ve hâlâ hükümetimizden kimse sorumluluk almıyor" dedi.

Ellerinde İsrail bayrakları taşıyan göstericiler başkent Tel Aviv'de bir kavşakta trafiği durdurarak parlamento seçimleri yapılması ve hükümetin Gazze'de kalan esirlerin serbest bırakılması için daha fazlasını yapması çağrılarında bulundu.

Dünkü gösteriler öncesinde polis, Netanyahu'nun Kudüs'teki konutu çevresinde güvenliği arttırdı. Cumartesi gecesi de bir otoyolu kapatan hükümet karşıtı göstericiler, yetkililerin yolu açmak için tazyikli su kullanmasından önce atlı polislerle çatıştı.

Yine de bazı İsrailliler ateşkes ve kalan rehinelerin iadesi için umutlarını koruyor. Rehine Ofer Kalderon'un akrabası Sachar Mor Cumartesi günü düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "İlk defa hepimiz sevdiklerimizi geri almaya her zamankinden daha yakın olduğumuzu hissediyoruz. Bu kaçırılmaması gereken bir fırsat” dedi.

Netanyahu, ülkedeki büyük güvenlik zafiyetine ilişkin her türlü tartışmanın çatışmalar sona erdikten sonra yapılması gerektiğini savunuyor.

İsrail'de dün düzenlenen protestolarda çok sayıda otoyol trafiğe kapandı.
İsrail'de dün düzenlenen protestolarda çok sayıda otoyol trafiğe kapandı.

Ateşkes çabaları sürüyor

Bir yandan İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırıları sürerken, diğer yandan ateşkes çabaları da devam ediyor.

Görüşmeler haftalardır çıkmaza girmiş durumda ancak Hamas'tan iki yetkili dün yaptıkları açıklamada Filistinli grubun, savaşı sona erdirmeyi amaçlayan ABD planının önemli bir bölümünü kabul etttiğini ve beş gündür İsrail'den yanıt beklediğini söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen iki Hamas yetkilisinden biri, "Yanıtımızı arabuluculara bıraktık ve yanıt bekliyoruz" dedi.

Gazze için üç aşamalı ateşkes planı Mayıs sonunda ABD Başkanı Joe Biden tarafından önerildi ve taraflar arasındaki müzakereler Katar ile Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülüyor. Plan, savaşı sona erdirmeyi ve kalan rehineleri serbest bırakmayı amaçlıyor. Kasım ayında bir hafta süren geçici ateşkesle, İsrail tarafından hapsedilen yüzlerce Filistinli karşılığında yaklaşık 100 rehine serbest bırakılmıştı.

Biden'ın planı altı haftalık "tam ve eksiksiz" bir ateşkes öngörüyor; bu süre zarfında yaşlı, hasta ve kadın rehineler yüzlerce Filistinli mahkûm karşılığında serbest bırakılacak. Yetkililer, bu 42 gün boyunca İsrail güçlerinin Gazze'nin yoğun nüfuslu bölgelerinden çekileceğini ve yerlerinden edilmiş insanların kuzey Gazze'deki evlerine dönmelerine izin verileceğini söyledi.

CIA Başkanı bu hafta Katar’a gidiyor

Ateşkes görüşmeleri hakkında bilgi sahibi olan bir başka Filistinli yetkiliye göre İsrail, Katarlılar’la çatışmaların durdurulması konusunu görüştü. Reuters'a konuşan bir yetkili, "Onlarla Hamas'ın cevabını görüştüler ve İsrail'in cevabını birkaç gün içinde vereceklerine söz verdiler" dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu müzakerelerin bu hafta devam edeceğini söyledi ancak ayrıntılı bir zaman çizelgesi vermedi.

Barış çabalarına yakın bir Filistinli yetkili, teklifin İsrail tarafından kabul edilmesi halinde savaşı sona erdirecek bir çerçeve anlaşmaya varılabileceğini söyledi. Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynağa göre, CIA Başkanı William Burns bu hafta müzakereler için Katar'a gidecek.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG