Erişilebilirlik

İsrailli Zanlılardan Üçü Suçlarını İtiraf Etti


Doğu Kudüs'te Ebu Kudeyr'in öldürülmesini protesto eden İsrailli Araplar

İsrailli soruşturmacılar bir Filistinli genci öldürmekle suçlanan altı Yahudi zanlıdan üçünün suçlarını itiraf ettiğini ve olay yerinde nasıl kaçırıp öldürdüklerini yeniden canlandırdıklarını açıkladı.

İsrailli yetkililer, tutuklu zanlıların aşırı eğilimli bir Yahudi örgütünün üyeleri olduğunu söylüyor ve Ebu Kudeyr’in öldürülmesinde “ aşırı milliyetçi etkenlerin” rol oynadığına inanıyor.

Filistinliler de gencin aşırı sağcı Yahudiler tarafından intikam amacıyla öldürüldüğünü önesürüyor.

Zorla bir araca bindirilerek kaçırılan Muhammed Ebu Kudeyr’in yanmış cesedi, Çarşamba günü Kudüs’te bir ormanlık alanda, kaçırıldıktan bir saat sonra bulunmuştu.

Ebu Kudeyr’in öldürülmesi Kudüs ve diğer Arapların İsrail kentlerinde dört gün süren şiddetli protesto gösterilerine yol açmıştı. Ancak İsrail polisi son iki gündür durumun büyük ölçüde sakin olduğunu bildiriyor.

ÖteyandanHamas, Gazze’ye düzenlenen İsrail hava saldırılarında yedi militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Örgüt tarafından yapılan açıklamada dört kişinin de yaralandığı ve İsrail’in saldırıları karşılığında ağır bir bedel ödeyeceği belirtildi.

İsrail ordusu Gazze’den İsrail’e 25 roket atılması üzerine hava saldırılarını düzenlediğini açıkladı. Pazartesi günü ayrıca Gazze sınırında bir güvenlik noktası yakınında İsrail askerlerinin saldırıya uğradığı ve çatışma çıktığı haber verildi

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD’de ilk: Trump’a 37 federal suçlama - 9 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG