Erişilebilirlik

İstifa Eden Flynn Hakkında 'Türk Hükümeti Adına Lobicilik Yaptı' İddiası


Eski Ulusal Güvenlik Danışman Michael Flynn geçen ay bu görevinden istifa etmişti.

Başkan Donald Trump’ın geçen ay istifa etmek zorunda kalan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in, geçen Kasım’daki ABD seçimlerinden hemen önce Türk hükümeti adına lobi çalışması yapmış olabileceği bildiriliyor.

Amerika Adalet Bakanlığı’ndan gelen bilgilere göre Flynn, Ağustos-Kasım 2016 arasında yapmış olduğu 530 bin dolarlık lobi faaliyeti için bakanlığa yeni kayıt yaptırdı.

Kayıt evrakı, Flynn adına lobi şirketinin avukatı tarafından dolduruldu.

Yasalara göre başka hükümetler ya da siyasi kuruluşlar adına lobi faaliyeti yürüten Amerikan vatandaşları yaptıkları işleri zamanında Adalet Bakanlığı’na bildirmek zorunda. Kayıt yaptırılmaması suç olsa da Adalet Bakanlığı nadiren dava açıyor.

Bilgilere göre Flynn lobicilik faaliyeti yürütmek için Ekim Alptekin’e ait Hollanda merkezli Inovo BV şirketiyle bir anlaşma imzaladı. Ancak ne Alptekin ne de Flynn, o dönem bu anlaşmaya dair ABD Adalet Bakanlığı’nı bilgilendirdi.

Daha sonra Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine getirilen Flynn devlet hizmetinden ayrıldıktan sonra başka hükümetler adına 5 yıl boyunca lobi çalışmaları yapmamayı kabul etmişti.

Emekli Korgeneral Michael Flynn, Rusya’nın Washington büyükelçisiyle yaptığı görüşmelerin içeriği hakkında yeterli bilgi vermediği için geçen ay ulusal güvenlik danışmanlığı görevinden istifaya zorlanmıştı. Trump’ın geçiş yönetiminde kilit isim olan Flynn, Obama yönetiminin 35 Rus diplomatı sınırdışı ettiği dönemde Büyükelçi Sergey Kislyak ile görüşmüştü.

Associated Press haber ajansına konuşan işadamı Ekim Alptekin, Flynn’in Adalet Bakanlığı’nın baskısı üzerine kayıt yaptırdığını, ancak bunu yapması gerekmediğini düşündüğünü söyledi. Alptekin, Flynn’in ABD Adalet Bakanlığı’na kayıt yaptırmasına gerek görmediğini belirtti.

Flynn’in avukatı FBI veya Adalet Bakanlığı’nın Flynn ile temasa geçip-geçmediği sorularına cevap vermedi. Konu Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer’ın günlük basın brifinginde de soruldu, ancak Spicer, soruların yanıtını almaları için gazetecileri Adalet Bakanlığı’na yönlendirdi.

AP ajansının ulaşmaya çalıştığı Washington’daki Türk Büyükelçiliği ya da Flynn’in yardımcılarından da bir açıklama gelmedi.

Adalet Bakanlığı’na sunulan yeni belgelere göre Flynn’in şirketi Ağustos ayında Türkiye bağlantılı lobi işini aldı. Belgelere göre Flynn’in şirketi Alptekin tarafından Türk yetkililerle görüşmek üzere Eylül ayında New York’a davet edildi.

AP ajansına konuşan Alptekin, Flynn ile iki yetkili arasında görüşme ayarladığını kabul ediyor. İşadamı, Türk yetkililerin o dönemde Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmalarına katıldığını da kaydediyor.

Alptekin, “Flynn’ın ekibinden birine kentte olup olmadığını ve buluşmaya gidip gidemeyeceğini sordum ve onlar da onunla irtibata geçti” dedi.

Belgelerde yetkililerin Türk Dışişleri ve Enerji Bakanları olduğu belirtiliyor.

Türk hükümetiyle ilişkisi olmadığını belirten Alptekin, DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yürütme Kurulu Başkanı. DEİK Başkanı hükümet tarafından atanıyor.

ABD Adalet Bakanlığı’na sunulan başvuru dosyasına göre Flynn’in şirketi Fethullah Gülen hakkında bilgi topladı ve Amerikalı yetkililere Gülen’e karşı adım atmaları için baskı yaptı. Bunlar arasında Ekim ayında Flynn’in şirketiyle ABD Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komisyonu’nun bir üyesiyle görüşme ayarlanması da var.

O dönem “The Hill” adlı Kongre haberleri geçen gazetede bir makalesi yayınlanan Flynn, Türkiye’nin desteğe ihtiyacı olduğunu belirtmiş ve Erdoğan’ın Gülen’le ilgili uyarılarını gündeme getirmişti. Flynn, Gülen’e Amerika’da güvenli liman sağlanmaması gerektiğini kaydetmişti.

Flynn, Inovo BV ya da Türk hükümetinden Fethullah Gülen karşıtı yazı yazması için talimat almadığını, yazı için de para almadığını söylüyor. Alptekin, kendisi Gülen karşıtı olmasına rağmen Flynn’in böyle bir yazı yazmasına destek vermediğinin altını çizdi.

Alptekin ayrıca Flynn’in şirketinin faaliyetlerini yetersiz bulduğunu söyleyerek, kendisine ödenen 530 bin doların bir kısmının geri verilmesini istediğini kaydediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG