Erişilebilirlik

İsveç Polisi Özbek Asıllı Şüpheliyi Gözaltına Aldı


İsveç’in başkenti Stockholm’de bir kamyon mağazaya girdi, 4 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi de yaralandı.

İsveç polisi, saldırıyı düzenlediğini düşündükleri kişiyi gözaltına aldıklarını belirtti. 39 yaşında Özbekistan doğumlu olduğu açıklanan şüphelinin, aktif olmasa da uzun zamandır istihbarat birimlerinin takip ettiği kişiler listesinde olduğu da açıklandı.

İsveç’te Kamyonlu Saldırı: 4 Ölü 15 Yaralı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

Polis, saldırının yapıldığı kamyonun içinde ayrıca 'teknik bir cihazı' bulduklarını belirtti ve cihazın bomba olup olmadığını incelediklerini de ekledi.

İsveç Başbakanı Stefan Lofven de ülkenin saldırıya uğradığını belirtti ve olayın terör saldırısı olduğunu kaydetti. Lofven saldırının olduğu noktayı ziyaret etti, kurbanların anısına çiçek bıraktı.

İsveç Başbakanı, "Terörün amacı demokrasilere zarar vermek. Ancak bu amaca İsveç'te asla ulaşamayacaklar" dedi.

Polis yetkilileri de Lofven'in açıklamasından önce olayın muhtemel terör saldırısı olduğunu açıklamıştı.

İsveç basını saldırıda kullanılan kamyonun 'çalıntı' olduğunu belirtti. Kamyonun İsveç'teki bir bira fabrikasına ait olduğu açıklandı.

Öte yandan saldırının yapıldığı bölgenin, şehirde yayaların en kalabalık olduğu meydan olduğu ve Stockholm'deki metro istasyonun hemen üzerinde yer aldığı kaydedildi.

Avrupa son aylarda, kamyonların kullanıldığı terör saldırısına ev sahipliği yaptı. Geçen yıl, önce Fransa'nın Nice kenti, daha sonra da Almanya'da Berlin'deki Berlin'de Noel pazarına kamyonla saldırı düzenlenmişti. Geçtiğimiz ay ise Londra'da parlamento binası yakınındaki bir araçla saldırgan yayaları ezmişti. Tüm bu saldırılarda 100'den fazla kişi yaşamını yitirdi.

İsveç’te Kamyon Mağazaya Girdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG