Erişilebilirlik

İsviçre Rusya'nın 7,5 Milyar Dolarlık Varlığını Dondurdu


SWITZERLAND-MARKETS/
SWITZERLAND-MARKETS/

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar kapsamında İsviçre, Rusya’ya ait 7,5 milyar dolarlık finansal varlığın dondurulduğunu açıkladı. Söz konusu açıklama, İsviçre Ekonomi İşleri Bakanlığı tarafından yapıldı.

Açıklamada ayrıca İsviçre’de 6 farklı bölgede bulunan Rusya’ya ait 15 gayrimenkulün satışına da engel getirildiği belirtildi.

3 Haziran tarihi itibarıyla İsviçre'de Rus vatandaşları, şirketler ve Rusya'ya ait toplam 46,1 milyar dolarlık finansal varlık olduğu açıklanmıştı. Bu, aslında İsviçre’de olduğu sanılan 150-200 milyar dolarlık Rus varlıklarının çok altında. Ancak uzmanlar bazı varlıkların çifte vatandaş olan Ruslar'a ait olması nedeniyle tutarın az görünmüş olabileceğini ifade ediyor.

Her alanda tarafsız olduğunu ifade eden İsviçre, Ukrayna saldırıları sonrasında Rusya’ya yönelik yaptırımlara uyacağını açıklamıştı.

Karar varlıklarını korumak için İsviçre’de saklayan birçok Rus milyarderin tepkilerine neden oldu. Temmuz ayına kadar da İsviçre Rusya’nın 6,7 milyar dolarlık varlıklarını dondurmuştu.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG