Erişilebilirlik

"İyileşenlerin Virüse Yeniden Yakalanmayacağına Dair Kanıt Yok"


6 Şubat 2020 - Cenevre'deki Dünya Sağlık Örgütü binası

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) yapılan bir açıklamada, Corona virüsüne yakalanan kişilerin hastalığı atlattıktan sonra yeniden yakalanmayacaklarına yönelik bir kanıt bulunmadığı vurgulandı.

25 Nisan, Cumartesi günü yapılan açıklamada ayrıca hükümetlere, iyileşen kişileri “risk taşımıyor” kategorisine almamaları gerektiği, böylesi bir uygulamanın riski daha da arttıracağı uyarısında bulundu.

WHO’nun açıklaması, bazı ülke yönetimlerinin virüsü atlatanlara ve antikor sahibi olanlara, işe geri dönmeleri ve seyahat etmelerini sağlama amacıyla resmi belgeli izin verme planlarını gündeme getirmelerinin ardından geldi.

“Bazı hükümetler, COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 adlı virüse karşı bir kişinin bağışıklık sisteminde antikor tespit edilmesinin, bu kişilerin yeniden enfekte olmaya karşı korunmalı olduğunu savunuyor ve bu nedenle de bu kişilere, seyahat etmeleri ya da işe geri dönmeleri için ‘bağışıklık pasaportu’ ya da ‘risksiz sertifikası’ gibi resmi izin belgeleri sağlanmasını öneriyor” ifadeleri yer alan açıklamada virüse yakalandıktan sonra iyileşen kişilerin yeniden enfekte olmayacağını gösteren bir kanıt olmadığının altı çizildi.

Şilili yetkililer, WHO’nun açıklamasında sözü edilen resmi belgeleri gündeme getirenler arasında. Ülkede geçen hafta, COVID-19’u atlatanlara ‘sağlık pasaportu’ verilebileceği, bu kişilerin antikor testlerinin yapılmasının ardından işlerine dönebileceği yönünde planlar gündeme düşmüştü.

WHO yetkilileri açıklamada, COVID-19’u atlatanların büyük bir çoğunluğunun bağışıklık sisteminde virüse karşı koruma sağlayan antikorlar bulunduğunu ancak kimilerinde antikor oranlarının düşük olduğuna da dikkat çekti.

XS
SM
MD
LG