Erişilebilirlik

Japonya'da Ölü Sayısı Artıyor


Japonya'da Ölü Sayısı Artıyor

Japonya’da 8,9 büyüklüğünde meydana gelen depremde yüzlerce kişinin öldüğü belirtiliyor. Şiddetli deprem sonrası dev dalgalar oluşmaya başladı.

Japonya’daki son 100 yılın en büyük depreminde çok büyük hasar meydana geldiği, birçok kişinin kayıp olduğu belirtiliyor.

Deprem sonrasında Büyük Okyanus’a kıyısı olan tüm ülkelere Tsunami uyarısı yapıldı. Kızıl Haç okyanustaki küçük adaların 10 metre yüksekliğindeki dalgalar tarafından tamamen yutulabileceği uyarısında bulundu.

Japonya’da dev dalgalar gemileri, arabaları ve kıyı kesimlerindeki evleri silip süpürdü. Tokyo’da birçok yerde yangın çıktı. Başkentte tren ve metro sistemleri durduruldu.

Foto Galeri

Yetkililer Fukushima Daiichi nükleer santrali civarında yaşayan yaklaşık 3 bin kişinin evlerini derhal terk etmeleri çağrısında bulundu.

Şu ana kadar radyoaktif sızıntıya rastlanmadı ancak reaktörlerden birinde aşırı ısınma tehlikesi bulunduğu belirtiliyor. Onagawa nükleer santralinde de yangın çıktığı belirtildi.

Japonya Başbakanı Naoto Kan hükümetin, felaketin etkilerini azaltabilmek için elinden geleni yapacağını söyledi. Başkan Barack Obama da Japonya’ya yardıma hazır olduklarını belirtti.

Japonya’daki Amerikan askeri üssü yolcu uçaklarına açıldı.

XS
SM
MD
LG