Erişilebilirlik

Kaddafi’nin Karargâhı Asilerin Elinde


Asiler Bab el Aziziye karargâhında

Asiler, başkent Trablusgarp'ta, Kaddafi rejiminin en önemli sembollerinden biri olan Bab el Aziziye karargâhını ele geçirdi.

NATO, yoğun çatışma sırasında savaş uçaklarının başkent üzerinde uçtuğunu ancak karargâhı bombalamadığını açıkladı. NATO sözcüsü, Oana Lungescu, Brüksel‘de yaptığı açıklamada, örgütün Libya’daki rolünün sona ermediğini, sivil halka yönelik tehdit ortadan kalkıncaya kadar operasyonların süreceğini söyledi.

Yüzlerce isyancı karargâhın bahçesinde zaferlerini kutlarken Muammer Kaddafi ve ailesinin nerede olduğu hala bilinmiyor. Amerikalı yetkililere göre Kaddafi hâlâ Libya’da.

Libya’nın Birleşmiş Milletler temsilcisi İbrahim Dabbaşi, çatışmaların yer yer devam ettiği başkentin en geç 72 saat içinde tümüyle asilerin kontrolüne geçeceğini söyledi. Haberlere göre asilerin liderlerinden Mustafa Abdül Celil de, AB Dışişleri yetkilisi Catherine Ashton’a, Trablusgarp’ın yüzde 80’ini ele geçirdiklerini bildirdi.

Kaddafi’nin oğullarından Seyfülislam, yakalandığı yolundaki haberleri yalanlamak için asilere meydan okurcasına başkentte Pazartesi günü yandaşlarıyla birlikte tur atmıştı. Bir zamanlar Kaddafi’nin yerine geçmesi beklenen Seyfül İslam, babasının Trablusgarp’ta olduğunu ileri sürüyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi de, Seyfülislam’ın mahkemeye teslim edildiği yolundaki haberleri yalanladı ve Geçici Ulusal Konsey’den yakalandığı yolunda resmi bir mesaj almadığını duyurdu.

Asiler Kaddafi’nin oğullarından Muhammet’in ev hapsinde tutulduğu tesisten kaçtığını doğruladı ancak başka bir oğlunun hala tutuklu olduğunu bildirdi.

Konsey Başkanı Mustafa Abdül Celil, yakalanması halinde Kaddafi’nin adil bir şekilde yargılanacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG