Erişilebilirlik

Kafkas Emiri Rusya’daki Operasyonları Durdurdu


2010 yılının Mart ayında Moskova metrosuna yapılan saldırının sorumluluğunu Doku Umarov üstlenmişti. Ölen 40 kişiden 20 yaşındaki Mareyev Maxim'in annesi oğlunun tabutu üzerinde ağlarken

Rusya’ya bağlı Kafkas cumhuriyetlerinde İslam Emirliği kurmak isteyen Çeçen lider Umarov Rusya’daki militanlarına “dur” dedi

Rusya’ya bağlı özerk Kafkas cumhuriyetlerinde İslam Emirliği kurmak isteyen Çeçen lider Umarov, Rusya’daki militanlarına “dur” dedi.

Kendisinden “Kafkas Emiri” diye söz eden Doku Umarov, Rus halkının artık Başbakan Vladimir Putin’i desteklemediğini, dolayısıyla sivillere zarar verilmemesini istedi.

Umarov, yayınladığı videoteypte, örgütün Rusya‘daki hücrelerine güvenlik kuvvetlerine karşı operasyonları sürdürmeleri talimatı verdi. Karla kaplı bir ormanda çekilmiş filmde asker üniformalı “Kafkas Emiri”, sağında ve solunda iki kişiyle birlikte görülüyor.

İngilizce adına atfen (Caucasus Emirate) kısaca CE diye bilinen Kafkas Emirliği Örgütü, Çeçenistan, Dağıstan, Kuzey Osetya, İnguş Cumhuriyeti ve Volga bölgesinde din devleti kurmak istiyor.

Son yıllarda Rusya’da birbirinden kanlı eylemler yapan CE, yüzlerce sivilin ölümünden sorumlu tutuluyor. Amerika Doku Umarov’un başına 5 milyon dolar ödül koymuştu.

Son seçimlerde Putin’in Birleşik Rusya partisi, Rusya Federasyonu parlamentosunun 450 üyeli alt kanadı Duma’da 238 sandalye kazandı. Muhalefet seçimde hile yapıldığını, iktidar partisinin, gerçekte yüzde 49 olan resmi rakamın ancak yarısı kadar oy aldığını iddia ediyor.

Muhalefeti daha da kızdıran şey Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile Başbakan Vladimir Putin’in Mart’taki başkanlık seçimlerinde tekrar yer değiştirme ihtimali.

2000 ve 2008 yılları arasında iki dönem devlet başkanlığı yapan Putin, anayasa arka arkaya iki dönemden fazla görevde kalmasına izin vermediği için Medvedev’i yerine seçmiş kendisi de başbakan olmuştu.

Yasalar Putin’in en az bir dönem ara verdikten sonra yeniden cumhurbaşkanlığına aday olmasına izin veriyor. Dolayısıyla 59 yaşındaki Putin gelecek seçimleri kazanır ve Medvedev’le yer değiştirirse, altışar yıldan iki dönem daha görev yaparak 2024’e kadar iktidarda kalabilecek.

Umarov’un çağrısı, yarın Moskova’da, üçüncü kez devlet başkanı olmak isteyen Putin aleyhine yapılacak büyük yürüyüşle ilgili. Gösteriye en az 50 bin kişinin katılması bekleniyor. Bugün yayınlanan videoteyp:

XS
SM
MD
LG