Erişilebilirlik

Kanal İstanbul Tartışması Sürüyor


Kanal İstanbul projesi

Kanal İstanbul konusundaki tartışma sürüyor. Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın “İstanbul Boğazı'na alternatif sağlayacak, mal ve can güvenliğinin teminatı olacak Kanal İstanbul'un tüm hazırlıkları bitmek üzere, inşallah önümüzdeki yıl kazmayı vuracağız” sözlerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan yanıt geldi. İstanbul’da düzenlenen“Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi”nde konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu Kanal İstanbul’u, “İstanbul’a ihanet” olarak niteledi.

Kılıçdaroğlu, “İhanet yetmiyormuş gibi, ihanetin katmerlisi yapılmaya çalışılıyor. Nasıl? 'İstanbul'a Karadeniz'den bir kanal açacağız, Kanal İstanbul'u yapacağız.' Neye göre yapacaksınız? Mühendis, çevreci 'Hayır' diyor, herkes 'Hayır' diyor, ama bir kişi, 'Ben yapacağım. Karadeniz'i Marmara'yla buluşturacağım’ diyor. Neye göre, hangi akıl, hangi mantık, hangi fizibilite, hangi para, nasıl yapacak? 'Ben yapacağım’ diyor. Yapamazsın kardeşim” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da toplantı çıkışında gazetecilerin Kanal İstanbul’la ilgili sorularını yanıtladı. İmamoğlu, Devlet Su İşleri’nin verdiği olumsuz rapora dikkat çekti ve “DSİ’nin zaten sürece katıldığı son toplantıda da olumsuz rapor verdiğini basına daha önce söylemiştim. Hatta İBB olarak, Kanal İstanbul’un tümüyle teknik olarak yanlış bir proje olduğunu ve bu yanlış projenin yanlış olduğunu söyleyen bir başka kurumunun da DSİ olduğunu söylemiştim. DSİ’ye, gerçekten tutarlı, teknik bir politika uyguladığından da kendisine teşekkür etmiştim. Ben de çıkarılan dosyanın bir kısım detaylarıyla ilgili bilgiyi almış durumdayım. Böyle bir dosyanın orada sümen altı edildiği, neredeyse 3 İstanbulludan birinin susuz kalma tehlikesiyle ilgili bir detayın içinde olduğuna dair. Ama bu raporu tümüyle elde edip inceleme konusunda bir çalışma yapıyoruz" dedi.

İmamoğlu ayrıca Kanal İstanbul'un aslında bir rant projesi olduğu yorumunu yaptı. İmamoğlu, "Ortada bir proje var ya da yok; emin değilim. Çünkü baktığınızda İstanbul’a sunulan, servis edilen Kanal İstanbul projesinde bilinen tek şey, bir 3D çalışmasında kanalın ortasında giderken gösterilen bir tane vapur ya da bir şilep. Neyse. Efendim ne? ‘Bu kanal İstanbul şu işe yarayacak’ Ne işe yarayacak? ‘İstanbul Boğazı’ndan tehlike arz eden tankerler veya işte şunlar, bunlar geçmeyecek’ Bütünüyle bu sav üzerinden yürütülen bir sistem var ama televizyonda sunulurken de ‘Bakın ne güzel bir proje’ diye eliyle gösterirken gördüğünüz manzarada ne var? 40, 50, 60 kat koca koca gökdelenler var. Nerede? Kanalın sağında solunda. Hani tehlike arz eden tankerler oradan geçmesin, buradan geçsin’ dediğiniz noktada yine oraya esas olan, ki raporlarda da bulunan 1 milyon 200 bine yakında nüfusun yerleşeceği bir kentleşme. Ya da günün Türkçesi'yle bir rant projesi” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG