Erişilebilirlik

Kapatma Davasında Sözlü Savunması Bir Ay Ertelenen HDP: "AYM Seçimlere Kadar Her Şeyi Yapabilir"


ANKARA - Anayasa Mahkemesi (AYM), parti kapatma davasında 14 Mart'ta eş genel başkanlarınca sözlü savunma yapılmasını, HDP'nin talebi doğrultusunda 11 Nisan'a erteledi. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, "AYM demiş oluyor ki, ben seçimlere kadar her şeyi yapabilirim. Mesaj bu" değerlendirmesinde bulundu.

TBMM'de üçüncü parti konumundaki Halkların Demokratik Partisi (HDP) aleyhine yürütülen kapatma davasında, karar aşaması öncesinde sözlü savunma günü 14 Mart olarak ilan edilmişti. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ın 14 Mart'ta yapacağı sözlü savunma, HDP'nin başvurusuyla 11 Nisan'a ertelendi.

“Deprem nedeniyle 3 ay erteleme istemiştik, 1 ay ertelendi”

Oysa HDP, deprem nedeniyle mahkemelerdeki erteleme durumu itibariyle üç ay erteleme talep etmişti. Ancak AYM, bu talebi sadece 1 ay olarak kabul etti ve sözlü savunma alınmasını dolayısıyla karar alma sürecini seçim sonrasına bırakmadı.

HDP adına AYM'nin kararı üzerine ilk değerlendirme Başkanvekili Saruhan Oluç'tan geldi.

Oluç VOA Türkçe’nin aralarında olduğu basın mensuplarına, "Bu 11 Nisan tarihi, ilk değerlendirmem, AYM demiş oluyor ki ben seçimlere kadar her şeyi yapabilirim. Mesaj bu. Şunu hep vurguladık; yılbaşından bugüne kadar, seçim ortamına girildi Türkiye'de. Dolayısıyla kapatma davasının sürüyor olması demek seçimlerden önce doğrudan doğruya seçimlere müdahale edilmesi anlamına gelir. Dolayısıyla bu mesele seçimlerden sonraya bırakılmalıdır diye dilekçe de vermiştik, kabul edilmedi. Şimdi bir kez daha geçen hafta dilekçe verdik, deprem nedeniyle erteleme için. AYM ise 11 Nisan'a tarih verdi oysa biz üç ay erteleme istemiştik. Yani AYM bize demiş oluyor ki, ‘ben seçimlere kadar her şeyi yapabilirim.’ Yani Demokles'in kılıcı olarak kapatma davası ve siyasi yasaklar bizim tepemizde durmaya devam edecek bu anlama geliyor" açıklaması yaptı.

Oluç, bundan sonrası için "HDP olarak seçim süreciyle ilgili kurumlarımızda bu son kararı değerlendireceğiz" ifadesini de kullandı.

AYM süreci nasıl işleyecek?

HDP aleyhine parti kapatma davası, 21 Haziran 2021'de iddianamenin AYM tarafından kabul edilmesiyle başladı.

HDP'nin 11 Nisan'da sözlü savunma yapması ardından AYM raportörü, davaya ilişkin bilgi ve belgeleri birleştirecek ve esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.

AYM raportörü, raporunu Yüksek Mahkeme üyelerine sunduktan sonra AYM Başkanı Zühtü Arslan, karar günü için toplantı gününü belirleyecek.

Böylece 15 kişilik AYM heyeti, belirlenen günde HDP'nin kapatma talebini esastan görüşmeye başlayacak. İlk toplantı gününde karar alınması zorunlu değil. AYM karar gününü erteleme ve yeniden takvimlendirme yetkisine sahip.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG