Erişilebilirlik

Kaybolan denizaltını arama çalışmaları sürüyor: “Su altında vurma sesleri tespit edildi”


ABD Sahil Güvenliği, Kanada uçaklarının Kuzey Atlantik'te Titanik'in enkazına yapılan yolculuk sırasında kaybolan turist denizaltısını arama çalışmalarında su altından sesler tespit ettiğini açıkladı.

Sahil Güvenlik attığı bir dizi tweetle, arama ekiplerinin “sualtı robotik arama operasyonlarını” sesin geldiği alana yönlendirdiğini bildirdi. Sahil Güvenlik, uzaktan kumandalı cihazlar ile yeniden yapılan aramalardan sonuç alınamadığını ve aramaların devam ettiğini de ekledi.

ABD Sahil Güvenliği: “Su altında vurma sesleri tespit edildi”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00


Tespit edilen seslerin niteliği veya kapsamı ya da nasıl tespit edildiği hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

Ancak CNN haber kanalı ve Rolling Stone dergisi, ABD hükümetinin iç yazışmalarına dayanarak Kanada uçakları tarafından arama alanında 30 dakikalık aralıklarla vurma sesleri tespit edildiğini bildirdi.

Haberi ilk veren Rolling Stone, arama çalışmaların sürdüğü bölgeye konuşlandırılan sonarlı şamandıralar tarafından sesin tespit edildiğini ve 4 saat sonra ek sonarın daha fazla ses tespit ettiğini aktardı.

CNN'in aktardığı bir ABD hükümet bilgi notunda da ilk vurma sesinin tespit edilmesinden yaklaşık 4 saat sonra daha fazla sesler duyulduğu belirtildi, ancak haber kanalı ikinci sesin “vurma” olarak tanımlanmadığını bildirdi.

Arama çalışmalarına ABD ve Kanada sahil güvenlik birimlerinin yanısıra Fransa'da katılma kararı aldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bölgeye Atalanta isimli araştırma gemisinin gönderileceğini söyledi. Bu gemide 4 bin metre derinliğe kadar dalabilen denizaltı robotu bulunuyor.

Titanik batığının bulunduğu bölgenin daha önce çalışmasını yapmış olan derin deniz görüntüleme şirketi Macellan da çalışmalara katılabileceğini ancak gerekli ekipmanlarının şu anda Avrupa'da olduğunu ve bu aygıtların bölgeye gidebilmesi için bir askeri kargo uçağına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Öte yandan ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar da bölgeyi havadan taramaya devam ediyorlar. Ancak uçaklarda henüz deniz yüzeyinde denizaltına dair bir ize rastlayamadı.

Oksijen Perşembe günü bitiyor

Denizin kilometrelerce altındaki Titanik batığını görmek üzere yola çıkan ve içerisinde 5 kişinin bulunduğu denizaltı, Pazar gününden bu yana kayıp. Yetkililer, denizaltında toplam 96 saat süreyle yetecek oksijen bulunduğunu belirtiyorlar. Bu süre Perşembe günü sona eriyor.

Titanik batığını görmek üzere denizaltında İngiliz milyarder Hamish Harding ve Pakistanlı ünlü işadamı Şehzade Davud ve oğlu Süleyman da vardı. 77 yaşındaki Fransız kaşif Paul-Henri Nargeolet ve denizaltının da sahibi olan OceanGate şirketinin kurucusu ve CEO’su Stockton Rush da deniz aracıyla dalış yapanlar arasındaydı. Turistik dalış için belirlenen fiyat şirket tarafından kişi başı 250 bin dolar olarak açıklanmıştı.

Pakistanlı Davud ailesi tarafından yapılan açıklamada, Şehzade ve Süleyman Davud için herkesin dua etmesi istendi.

Yetkililer arama yapılan bölgede, denizin 3 bin 962 metre altına kadar tarama yapabilen sonar radarlar kullanıldığını açıkladı. Öte yandan bölgedeki sivil gemilere de arama kurtarma çalışmasına katılmaları çağrısında bulunulduğu belirtildi.

1912 yılında batan Titanik gemisi denizin 3 bin 810 metre derininde yatıyor. Titan isimli denizaltı aracının ortalama 2 saatte Titanik’in batığına ulaştığı biliniyor.

Titanik battığında bin 500’den fazla kişi hayatını hayatını kaybetmiş, facia ilerleyen yıllarda kitaplara ve filmlere konu olmuştu. 1997 yılında James Cameron imzalı “Titanik” filmi tüm zamanların en çok izlenen filmlerinden biri olarak kayda geçmişti.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG