Erişilebilirlik

Kayıp Uçağı Arama Bölgesi Daraltıldı


Okyanustan yeni sinyal alan Avustralya keşif uçağının pilotları
Enkaz arama ekipleri, Hint Okyanusu’nda kayıp Malezya uçağının kara kutusuna ait olabilecek sualtı sinyalleri almaya devam ederken arama bölgesi küçültüldü.

Avustralyalı yetkililer Orion keşif uçağının okyanusun güneyinde hafta başında gemilerin aldığı seslere benzer bir sinyal duyduğunu bildiriyor.

Avustralyalı arama koordinatörü Agnus Houston yaptığı açıklamada akustik verilerin inceleneceğini ancak bunların insan yapımı bir kaynaktan gelme olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

Houston bir gün önce de Amerikan donanmasına ait ses dedektörünün Salı günü birbirine yakın yerlerden iki ayrı sinyal belirlediğini açıklamıştı.
Houston, yetkililerin bölgeye okyanus tabanını taramak üzere bir denizaltı robotu göndermesi için daha fazla sinyale ihtiyaç olduğunu da vurgulamıştı.

Elde edilen sinyaller arama bölgesinin büyük ölçüde daraltılmasını sağladı. Perşembe günü uçaklar ve gemiler 75 bin yerine 57 bin kilometre karelik bir alanda arama yapmayı sürdürdü.

33 gündür kayıp olan Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi uçağın enkaz arama çalışmaları devam ediyor. Kara kutu akülerinin yaklaşık 30 gün dayandığını göz önüne alan yetkililer, enkaza ulaşmak için zamanla yarışıyor.

Kuala Lumpur-Pekin seferini yapan ve 239 yolcu taşıyan Malezya Havayollarına ait uçak 8 Mart günü kaybolmuştu.
Yetkililer, herhangi bir sinyal vermeden radardan çıkan uçağın kara kutusunun, bir aydan fazla süredir dünya gündemini meşgul eden esrarı çözmesini umuyor.
XS
SM
MD
LG