Erişilebilirlik

Kayıp Uçağı Arama Bölgesi Belirleniyor


Arama çalışmaları koordinatörü Mike Barton Avustralya Başbakan Yardımcısına arama bölgesi haritasını gösterirken
Arama çalışmaları koordinatörü Mike Barton Avustralya Başbakan Yardımcısına arama bölgesi haritasını gösterirken
Malezyalı yetkililer, Çin’den sonra Fransa’dan da Hint Okyanusu üzerinde yüzen nesneler gösteren uydu görüntüleri aldıklarını bildirdi.

Malezya Ulaştırma bakanlığından yapılan açıklamada görüntülerin Çin ve Avustralya uydularının yüzen nesneler tespit ettiği bölgeye yakın olduğu belirtildi.

Malezya Savunma Bakanı Hişamuddin Hüseyin, Cumartesi günü bir Çin uydusunun bölgede 22 buçuk metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğinde bir nesneyi fotoğrafladığını söylemişti.

Avustralya hükümeti de dört gündür uçaklarla bölgeyi tarıyor. Bugüne kadar bir ize rastlanmadı.
Avustralya Başbakanı Tony Abbott son uydu görüntülerinin 239 yolcusuyla kaybolan uçağı bulma umudunu arttırdığını açıkladı.

Malezya uçağı, iki hafta önce Kuala Lumpur’dan Pekin’e uçarken kaybolmuştu. Uçağa ne olduğu hiçbir şekilde açıklığa kavuşmadı.

Uzmanlar, mekanik arızdan teröre kadar her türlü olasılığı değerlendiriyor. Ayrıca pilotların bir intihar girişimi olasılığı üzerinde de duruluyor. Yetkililer, uçağın kasıtlı olarak rotasından çevrilmiş olabileceğine de dikkati çekiyor.

Kayıp uçak için arama çalışmalarına 26 ülke katıldı. Arama yapılan bölgeyse Kazakistan’dan Hint Okyanusu’nun güneyine kadar uzanan 7 milyon kilometrekarelik alanı kapsıyor.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG