Erişilebilirlik

Kaybolan Uçak Hint Okyanusu’nda Aranacak


Malezya Ulaştırma Bakanı Hişamuddin Hüseyin, “açıklanamayan nedenlerle” uçağın, rotasından binlerce kilometre uzaklıktaki Hint Okyanusu’nda aranmasının zorunlu hale geldiğini söyledi

Malezyalı yetkililer, kaybolan uçağın bulmak için yapılan arama çalışmalarını genişletiyor. Ulaştırma Bakanı Hişamuddin Hüseyin, “açıklanamayan nedenlerle” uçağın, rotasından binlerce kilometre uzaklıktaki Hint Okyanusu’nda aranmasının zorunlu hale geldiğini söyledi. Bakan, arama çalışmalarının Güney Çin Denizi’nde de yapılacağını söyledi.

Hişamuddin Hüseyin, Boeing 777’in olası yeri konusunda herhangi bir bilgi vermezken, uçağın kaybolduğunun belli olmasından saatler sonra iletişim uydularına elektronik mesajlar yolladığı iddialarını yanıtsız bıraktı.

Dün, Amerikalı yetkililer, uyduların “ping” olarak bilinen zayıf sinyaller aldığını söylemiş, ancak bu mesajların uçağın yerinin belirlenmesinde yeterli olup-olmayacağı veya bu mesajların gönderildiği sırada uçağın seyir halinde olup-olmadığını açıklamamıştı.

Malezya Ulaşım Bakanı Hişamuddin Hüseyin, Amerikalı yetkililerle işbirliği yaptıklarını ancak tam bir sonuca ulaşılmadan kamuoyuna açıklama yapmanın doğru olmadığını söyledi.

Cumartesi günü Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken kaybolan uçağı 13 ülkeden 57 gemi ve 48 uçak arıyor.

Uçak önce, en son radarda göründüğü yer olan Tayland Körfezi’nde arandı, daha sonra Malezya ordusu, uçağı körfezin diğer tarafında Malakka Boğazı’nda belirlediğini iddia etti.

Uçakta bulunanların yakınları Malezyalı yetkililerin çelişkili açıklamalarından rahatsızlık duyuyor. Yolculardan üçte ikisi Çin vatandaşıydı.

Yetkililer şu ana kadar uçağın düşüş nedeni hakkında tüm seçenekleri masada tutuyor. Bunlar arasında, mekanik arıza, kaçırılma, patlama ve intihar eğilimli bir pilotun uçağı kasıtlı olarak düşürmüş olabileceği ihtimalleri de var.
XS
SM
MD
LG