Erişilebilirlik

Kenyalılar Sandık Başında


Başkent Nairobi’deki bazı sandıkların başında 3-4 saatlik kuyruklar oluştu. Kenyalılar’ın oy kullanabilmesi için ülkede resmi tatil ilan edildi

Doğu Afrika ülkesi Kenya, hareketli bir kampanya döneminden sonra devlet başkanını belirlemek üzere sandık başında.

Yaklaşık 20 milyon seçmenin bulunduğu ülkede 41 bin sandık kuruldu. Seçmenler gün ağarmadan sandık başlarında sıraya girdi. Başkent Nairobi’deki bazı sandıkların başında 3-4 saatlik kuyruklar oluştu. Kenyalılar’ın oy kullanabilmesi için ülkede resmi tatil ilan edildi.

Seçimde, Devlet Başkanı 55 yaşındaki Uhuru Kenyatta’yla muhalefet partilerinin ortak adayı 72 yaşındaki Raila Odinga'nın da aralarında bulunduğu 8 kişi yarışıyor. Kenyatta, ülkede etnik çoğunluk olan Kikuyular’ın desteğine sahip. Dördüncü defa başkanlık için yarışan Odinga ise Louların favorisi.

Odinga’nın devlet başkanına karşı hile yaptığı iddiları ve elektronik seçim sistemi sorumlusunun öldürülmesi, kampanya sürecinde gerilimi tırmandırmıştı. Gerginlik 110 kişinin hayatını kaybettiği 2007 seçimlerinin tekrarının yaşanacağı endişesini de arttırmıştı.

Obama’dan çağrı

Babası Kenya doğumlu olan eski başkan Barack Obama ise, hafta başında yayınladığı açıklamada tüm Kenyalılar’ı şiddetten ve tahrikten uzak durmaya çağırdı.

Obama, “Tüm Kenyalıları barışcıl ve güvenilir bir seçim ve sonrası için çalışmaya, yeni anayasaya ve ülkenin geleceğine güveni arttırmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Kenya’da aralarında eski Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry de dahil binlerce seçim gözlemcisi de görev başında.

Seçmenler devlet başkanı dışında milletvekili, senatör, vali ve ilçe temsilcileri için de oy kullanıyor. İlk sonuçların Cuma günü açıklanması bekleniyor.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG