Erişilebilirlik

Kerry Afgan Liderleri Uzlaştırdı


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Afganistan’daki temaslarının ikinci gününde cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılan iki rakip adayı uzlaştırdı. Abdullah Abdullah ve Eşref Gani seçim sonuçlarıyla ilgili görüş ayrılıklarına son verip birlik hükümeti kurma konusunda anlaştı

Afganistan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılan iki rakip aday, seçim sonuçlarıyla ilgili görüş ayrılıklarına son verip birlik hükümeti kurma konusunda anlaştı. İki lider, oyların denetlenmesinden sonra birlik hükümeti kurma yönünde işbirliği yapmalarını öngören bir anlaşmaya imza attı. Uzlaşmaya varılmasında Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry arabuluculuk yaptı.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry dünden bu yana Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunuyor. Kerry, bugün cumhurbaşkanlığı adaylarından eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ve yine adaylardan eski Maliye Bakanı Eşref Gani’yle görüştü. Amerikalı bakan, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile de bir görüşme yaptı. Kerry, dün Kabil’e gider gitmez Gani ve Abdullah’la ayrı ayrı biraraya gelmişti.

Dışişleri Bakanı John Kerry cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında çıkan belirsizliği gidermek amacıyla geçen ay da Afganistan’a gitmişti. 14 Haziran’da yapılan ikinci turu Gani önde bitirmişti. Kerry, Haziran’daki temaslarında oyların yeniden sayımı konusunda uzlaşmaya varılmasını sağlamıştı.

Kabil’deki Amerikan Büyükelçiliği 23 bin seçim sandığından %18’inin uluslararası gözlemciler önünde denetimden geçtiğini bildirdi.

İkinci turdan alınan ilk sonuçlar Gani’nin seçim yarışını önde bitirdiğini gösterirken, Abdullah Abdullah, sonucu reddetmiş ve seçimlere hile karıştırıldığını iddia etmişti.

XS
SM
MD
LG