Erişilebilirlik

Kerry: 'Kuzey Kore'ye Güçlü Tepki Verilmeli'


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, nükleer deneme yapan Kuzey Kore’ye karşı, uluslararası toplumun “güçlü ve güvenilir” bir tepki vermesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’nda gazetecilere açıklama yapan John Kerry, Kuzey Kore’ye güçlü bir yanıt verilmemesinin, küresel silahsızlanma çabalarının inandırıcılığına zarar vereceğini savundu.

Kuzey Kore’nin bu tarz sorumsuzluklarına izin verilemeyeceğinin altını çizen Amerika Dışişleri Bakanı, aynı şeyin İran için de geçerli olduğunu açıkladı. Washington, Tahran yönetiminin nükleer programının askeri amaçlı olduğuna inanıyor.

Pyongyang üçüncü nükleer denemesini dün gerçekleştirmişti.

Başkan Barack Obama, Kuzey Kore’nin nükleer denemesini dün Japonya Başbakanı Şinzo Abe’yle yaptığı telefon görüşmesinde ele aldı. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Amerika’nın Japonya’yı koruma konusundaki kararlılığının, Obama tarafından Abe’ye iletildiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca, iki liderin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Kuzey Kore’ye karşı bir adım atma konusunda işbirliğini ele aldığı bildirildi.
XS
SM
MD
LG