Erişilebilirlik

Kerry: Obama Barış Planı Götürmüyor


John Kerry Berlin'de düzenlenen Amerikan-Alman Gençlik Bağlantısı toplantısında konuşurken
Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Başkan Barack Obama’nın bahar aylarında gerçekleşmesi beklenen Ortadoğu gezisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Obama’nın bölgeye barış planı götürmeye değil, dinlemeye gittiğini vurgulayan Kerry, “Oraya gidip, ortaya bir çeşit plan koyup herkese ne yapması gerektiğini söylemeyi planlamıyoruz” dedi.
Berlin’de Alman öğrencilerle bir araya gelen John Kerry, Obama’nın İsrail ve Filistin’in yanısıra Ürdün’ü de kapsayan gezisinde taraflara sakin kalarak barışı ayakta tutmaya çağrısında bulunacağını söyledi. Öğrencilerin geziyle ilgili sorularına verdiği yanıtta “ben danışıp bilgi almak, Başkan Obama ise dinlemek istiyor” şeklinde konuştu.

Beyaz Saray tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan Ortadoğu gezisinin ayakları arasında İsrail ve Filistin’in de yer alması, iki ülke arasındaki barış sürecinin yeniden oluşması ile ilgili umut ışığı doğurmuştu. Ancak Dışişleri Bakanı’nın Almanya’dan verdiği mesajlar bu beklentileri azalttı.

Batı Şeria’da Filistinli bir tutuklunun İsrail polisi tarafından sorguuya çekilirken ölmesinin ardından çıkan şiddet olayları bölgede gerginliği tırmandırmış bulunuyor.

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG