Erişilebilirlik

Kerry: 'Viyana En Umut Verici Fırsat'


Kerry: 'Viyana En Umut Verici Fırsat'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla Viyana’da yapılacak toplantıları ‘yıllardır ele geçen en umut verici fırsat’ olarak değerlendirdi. Kerry, Washington’daki düşünce kuruluşlarından Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’da konuştu.

“Suriye’deki krize çözüm bulmak, cehennem ateşinden kaçmanın yolunu bulmakla eşdeğer,” diyen Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de hükümet destekçileri, ılımlı isyancılar ve IŞİD militanları arasında dört buçuk yıldır süren çatışmaları sona erdirmenin kolay bir yolu olmadığını belirtti.

Kerry, koalisyon güçlerinin IŞİD’i hedef alan saldırıları yoğunlaştırmasının, Suriye krizini çözmeye yönelik iki taraflı yaklaşımın parçası olduğunu söyledi. Koalisyon, ılımlı isyancılara teçhizat desteğinde bulunacak, hava saldırılarını yoğunlaştıracak, IŞİD’in kalesi Rakka’ya baskıları arttıracak. Kerry, IŞİD’i yenmek için Suriye’deki savaşın sona ermesi gerektiğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı, Viyana’da başlayacak olan görüşmelere Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın katılacağını bildirdi ve görüşmenin amacını şöyle açıkladı: “Elimizdeki en iyi fırsat, tüm tarafları masa başında toplamak ve herkesin sözünü ettiği siyasi çözümü aramak.”

Amerikan Senatosu da ayrıca Amerika, Rusya ve İran arasında görüş ayrılıklarının hakim olduğu bir ortamda Suriye’de barış sağlamanın mümkün olup olmayacağını tartıştı.

Öteyandan Rusya ve İran, Suriye’ye yaptıkları müdahaleyi arttırdı.

Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'ndan Michelle Dunne, “Her iki ülke de Suriye’deki askeri yatırımlarını arttırdı. Rusya ve İran’ın Suriye’de askeri kontrolu ellerine aldıkları için tüm koşulları kendilerinin belirleyeceğini düşünmesi beni korkutuyor,” diye konuştu.

Kerry, Viyana’daki toplantıların amacının Suriye krizine erken çözüm bulmak ve Suriye’ye barış getirmek olduğunu vurguladı.

XS
SM
MD
LG