Erişilebilirlik

Kerry'den Irak'a İran Uyarısı


Bağdat'ta Başbakanı Nuri el-Maliki(solda) ile biraraya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry görüşme sonrası başbakanlıktan ayrılırken
Bağdat’ta Iraklı liderlerle görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İran’ın Irak hava sahasını kullanarak Suriye hükümetine silah göndermesinin önlenmesini istedi.

Kerry gazetecilere bu konuda Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile “ateşli bir görüşme” yaptığını açıkladı. Kerry Irak başbakanına İran hava seferlerinin “sorun” yarattığını çünkü bu seferlerin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat ve hükümetinin ayakta kalmasına yardımcı olduğunu “son derece açık” bir şekilde anlattığını belirtti.
Kerry, Maliki’nin Amerika’nın İran hava seferlerinin durdurulması ya da en azından uçakların denetlenmesi talebine ne yanıt verdiğini açıklamadı.
Washington Tahran’ı yakın müttefiği olan Suriye hükümetine hemen hemen her gün uçakla silah ve militan göndermekle suçluyor. İran ise Suriye’ye sadece insani yardım sağladığını önesürüyor.
Irak geçen yıl Suriye’ye gitmekte olan iki uçağı denetledi ancak yasadışı bir şey bulunmadığını bildirdi. Suriye’deki iç savaşta tarafsız kalmaya çalışan Başbakan Maliki diğer Arap ülkeleri ve Batı’nın Esad’ın çekilmesi için yaptığı çağrılara katılmayı reddediyor.
Bağdat’taki görüşmelerden önce bir Amerikalı yetkili, Kerry’nin Başbakan Maliki’ye Irak’ın Şam hükümetine silah sevkinde yardımcı olmaya devam ederse Esat sonrası Suriye’de bir rol oynayamayacağı uyasında bulunacağını söyledi.
XS
SM
MD
LG