Erişilebilirlik

Keşif Aracı Cassini’nin Son Yolculuğu


Cassini-Huygens, 20 yıl önce uzaya fırlatılmıştı, görev süresi iki defa uzatıldı. NASA’nın keşif aracı, Satürn gezegenine “ölüm dalışı” yaparak, çalışmalarını sona erdirdi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Washington saati ile sabah 7.55’te uzay aracından gelen radyo sinyallerinin kesildiğini açıkladı.

Cassini, Satürn’ün atmosferine girdiği ana kadar Dünya’ya veri göndermeyi sürdürdü.

Cassini projesinin eski çalışanları dahil neredeyse 1500 kişi, California’daki NASA’nın araştırma ve geliştirme merkezi Jet Propulsion Laboratuvarı’nda bir araya gelerek büyük finali izledi.

NASA, Cassini’nin neden Satürn’ün atmosferine girerek yanmasına karar verildiğini, Satürn’ün uydularında hayat belirtisi olasılığına bağladı. Amaç, Cassini yerine hayat belirtisine dair daha iyi veriler toplayacak yeni araçlar yollamak.

Zira özellikle Enceladus uydusunda okyanus bulunması, hayatın bir işareti olabilir. NASA,bu okyanuslardan Enceladus’un buz tabakasını kıran sıcak su püskürdüğünü açıklamıştı.

Cassini, bu su kütlesinden gaz ve parçacık toplamayı başarmıştı.

Cassini ayrıca Satürn’ün en büyük uydusu Titan’dan da veri topladı. Titan’da da su yerine sıvı metandan göller ve denizler keşfedilmişti. Titan’ın yüzeyinin altında amonyak ve su barındıran okyanus bulunduğuna dair kanıt da mevcut.

Cassini’nin mühendislerinden Morgan Cable, keşif aracının dizayn sürecinde bu okyanuslardan haberleri olmadığına dikkat çekti. NASA, Cassini’nin düşerek bu hayat işaretlerine etki etmemesi için, atmosfere girerek yanmasını tercih etti.

Bilimadamları ve mühendisler şimdiden hayat aramak için Satürn’e gidecek yeni araçların planlarını yapıyor.

Morgan Cable, bugünün teknolojisiyle daha gelişmiş bir keşif aracı yaparak, hayat bulabileceklerine inanıyor.

Uzaya 1997'de fırlatılan Cassini, Satürn'e ulaştığı 2004'te ulaştı. Adını astronom Giovanni Cassini ile Christiaan Huygens’dan alan uzay aracı, 13 yıldır keşif çalışmaları yapıyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG