Erişilebilirlik

Kibaroğlu: 'İran'la İstanbul'daki Görüşmeler Tarihi Bir Fırsat'


Kibaroğlu: 'İran'la İstanbul'daki Görüşmeler Tarihi Bir Fırsat'

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesiyle Almanya İran’la nükleer müzakerelerin 4’üncü turu için İstanbul’da bir araya geliyor. Toplantı Batı'nın İran’la nükleer enerji konusunda müzakere masasına dönmesi için tarihi bir fırsat olarak görülüyor.

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Hazayi, İstanbul'daki İran ile 5+1 ülkeleri (Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya) arasında düzenlenen görüşmeler öncesinde açıklamalarda bulundu. "Türkiye'deki kardeşlerimizin görüşmelerin daha verimli geçmesi için olumlu rol oynayacaklarını biliyoruz" diyen Hazayi, görüşmelerin, gelecek için "siyasi bir platform, bir yol haritası" olmasını umut ettiğini söyledi.

Daha önce de İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, İstanbul'daki toplantıyı Batı'nın müzakere masasına dönmesi için tarihî bir fırsat olarak nitelemişti. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim görevlisi Doçent Dr. Mustafa Kibaroğlu tarihi olarak nitelendirilen görüşmeyi radyomuza değerlendirdi.

XS
SM
MD
LG