Erişilebilirlik

"Kıbrıs İçin İki Devletli Çözüm Bir Seçenek Değil"


Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, bugün yaptığı açıklamada, Kıbrıs için iki devletli çözümün bir seçenek olamayacağını ve Almanya'nın adadaki gerginliklerin azaltılması çağrısı yapmaya devam edeceğini söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides ile ortak basın toplantısı düzenleyen Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, "Almanya kesinlikle yanınızda. Bir çözüm yolu, sadece Birleşmiş Milletler karar tasarıları temel alınarak bulunabilir" dedi.

"Bölünme bir çözüm olamaz" diyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides, "Yakında üç seçim yapılacak; Kıbrıs'ta, Yunanistan'da ve Türkiye'de. Diyaloğu yeniden başlatmak için ileriye yönelik çabalar sadece Türkiye'deki seçimlerden sonra başlayabilir" ifadelerini kullandı.

Kıbrıs adası, 1974 yılında Türkiye'nin askeri müdahalesinin ardından ikiye bölünmüştü. Türkiye Kıbrıs'taki Rum yönetimini tanımıyor. Yıllar boyunca iki taraf arasında barış sağlanması için yapılan arabuluculuk girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG